A A+ A++

W dnach 4-15 lipca br. grupa nauczycieli z JELO uczestniczyła w twórczym plenerze malarskim w „AGRO na Wapniarni” k/Trzcianki.


Malownicze otoczenie, wspaniała gościna właścicieli ww. ośrodka oraz doskonałe warunki lokalowe pozwoliły stworzyć przeszło 35 obrazów i kilka fotografii inspirowanych twórczością sławnej polskiej malarki – Tamary Łempickiej. Autorami tych prac są: B. Różańska , E. Jabłońska, R. Kopić-Sądel, L. Wszołek, L. Filipiak , B. Bumbul, I. Ignaszak, A. Abramczyk, G. Koźmiński oraz J. Haracewiat-Łosoś i H. Cudnowska – Tomczyk.

Powstałe tam prace znalazły się na wystawie poplenerowej uświetnione wernisażem 14 lipca br. w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance, Plac Pocztowy 25, jako że współorganizatorem były: Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance.

Cel naszego wyjazdowego pleneru to: doskonalenie zdolności plastycznych, fotograficznych, reżyserskich, a także wymiana doświadczeń artystycznych jego uczestników, jak i popularyzacja twórczości artystów okresu międzywojnia w Polsce.

Advertisement

Na wernisaż przygotowaliśmy atrakcyjną niespodziankę dla odwiedzających, a było nią widowisko literackie pt. „Tamara Łempicka – ikona swoich czasów” wg scenariusza i reżyserii B. Mikołajczak. Powierzone w nim główne role zagrali B. Bumbul i G. Koźmiński. Nie zabrakło też zwiedzających, przybyłych na zaproszenie gości, pomimo wakacyjnej aury i otwarcia w tym samym czasie konkurencyjnej wystawy w trzcianeckim muzeum. Byli oni zadowoleni z wystawy i z widowiska parateatralnego, przygotowanego na tę okoliczność, co mogliśmy usłyszeć i odczuć podczas indywidualnych dyskusji czy konwersacji z nimi.

Organizacja pleneru i udział w nim są jednym z etapów projektu, którego realizację rozpoczęliśmy już w marcu 2023 r. Wcześniej nasze działania polegały najpierw na wyjazdach do muzeów w Krakowie i w Poznaniu, a także na przeprowadzeniu m.in. warsztatów i zajęć na temat sztuki okresu międzywojennego w Polsce, jak skalować obrazy, jak uzyskać przestrzeń w obrazie (zasady perspektywy) i jakie wybrać techniki malarskie.

Przed nami kolejne „działania”, o których poinformujemy nieco później. Już dziś serdecznie zapraszamy na ich prezentację, którą planujemy w październiku w „Galerii na Poddaszu” w ANS w Pile.

K. Dziergas

Advertisement
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLinfield FC przeciwnikiem Pogoni Szczecin w 2. rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji
Następny artykułMiędzynarodowy festiwal zawita do powiatu