Z inicjatywy Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta przy ulicy Papirusów powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Z placówki skorzystają przede wszystkim dzieci z warszawskich szkół oraz przedszkoli. Remont przejdzie też pobliska leśniczówka.
Centrum ma powstać niedaleko popularnego wśród mieszkańców Lasu Młocińskiego. Pozwoli to rozszerzyć dotychczasową bazę dydaktyczną Lasów Miejskich. Obecnie miejska jednostka prowadzi działania edukacyjne w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej położonego na skraju Lasu Kabackiego. – Dzięki inwestycji warszawiacy zyskają kolejne miejsce na mapie miasta, w którym poszerzą swoją wiedzę z zakresu ekologii. Szacujemy, że rocznie z tego nowoczesnego obiektu będzie mogło skorzystać nawet 25 tysięcy osób – powiedział cytowany w komunikacie Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.
Z centrum skorzystają głównie dzieci i młodzież
Centrum Edukacji Ekologicznej będzie miało powierzchnię ponad 1200 mkw. Znajdą się w nim m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne i pomieszczenia biurowe. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; będzie również energooszczędny oraz ekologiczny. Źródłem ogrzewania będą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Przewidziane jest również utworzenie zielonego dachu i ogrodu deszczowego.
Głównymi odbiorcami oferty edukacyjnej Centrum będą uczniowie szkół i przedszkolaki. Dostępne będą jednak również zajęcia dla rodzin i osób dorosłych.
– Dbanie o planetę to nie tylko codzienna troska o środowisko, ale też pogłębianie wiedzy na ten temat. A gdzie lepiej przyswajać informacje o ekologii i przyrodzie niż w jej bezpośrednim otoczeniu? Las Młociński nadaje się do tego doskonale – dodał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Remont leśniczówki
W ramach inwestycji zapowiedziano również remont młocińskiej leśniczówki. We wpisanym do ewidencji zabytków budynku powstanie kawiarnia, będą się tam również odbywały wernisaże, warsztaty plastyczne i spotkania z autorami. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Zagospodarowane zostaną również tereny wokół leśniczówki. Istniejąca zieleń zostanie poddana pielęgnacji, zasadzone zostaną nowe rośliny, powstaną ścieżki, ławki i śmietniki.
Prace zaplanowane są na 16 miesięcy. Ich koszt wynosić będzie 17,1 mln zł.
W styczniu tego roku podpisano również umowę na modernizację zabytkowej, drewnianej leśniczówki w Lesie Kabackim, w której docelowo prowadzone będą działania ekspozycyjno-wystawiennicze. Prace potrwają 18 miesięcy.
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS