Fotografowie z okresu Powstania nie dysponowali profesjonalnym sprzętem, kolorowymi filmami ani możliwością obróbki cyfrowej, a mimo to po 80 latach ich zdjęcia wciąż robią ogromne wrażenie. Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło podjąć się trudnego zadania i przy współpracy z najlepszymi specjalistami, pokolorować wybrane zdjęcia, aby przybliżyć je kolejnym pokoleniom. Do współpracy w ramach tego projektu Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło wybitnego fotoreportera Chrisa Niedenthala, specjalistów z zakresu historii militariów warszawskiej architektury, a także studio Orka – jedną z największych w Polsce firm postprodukcyjnych.
– Chris Niedenthal podjął się trudnego wyboru stu powstańczych fotografii ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Selekcja okazała się zaskakująca dla muzealników mających swoje “typy” i preferencje z powodów merytorycznych lub sentymentalnych. Tak oto powstał oryginalny fotoreportaż historyczny, pokazujący w nowy sposób wiele aspektów Powstania Warszawskiego (..) Kierujemy go w szczególności do młodych odbiorców. Mamy nadzieję, że barwny obraz przeszłości otworzy ich na wydarzenia sprzed lat – być może zobaczą, że ich rówieśnicy z 1944 roku, mimo zupełnie innych realiów i problemów, z jakimi się stykali, przeżywali podobne emocje i mieli te same potrzeby. A od tego już tylko krok od zrozumienia, że historia jest wciąż żywa i pełna poruszających, aktualnych narracji – podkreśla Jan Ołdakowski.
Powstanie Warszawskie. “Przełożenie zdjęć na język współczesności”
Narrację do fotografii przygotował historyk i filmoznawca Grzegorz Sołtysiak, który odkrywa mniej znane anegdoty i fakty z Powstania Warszawskiego. Czytelnicy znajdą w albumie także odpowiadające ilustracjom fragmenty z relacji warszawskich żołnierzy i cywilów.
– Powstańczy fotografowie pracowali z przeświadczeniem, że utrwalają obraz Powstania dla przyszłych pokoleń. Kontynuatorem tej misji jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Stąd próba przełożenia archiwalnych, czarno-białych zdjęć na język współczesności – poddaliśmy ikoniczne kadry z naszych zbiorów profesjonalnej koloryzacji. “Ubarwianiem” fotografii zajął się zespół ekspertów: historycy, specjaliści z zakresu militariów oraz graficy, którzy połączyli najnowsze techniki z drobiazgową analizą źródeł – to pozwoliło w wiarygodny sposób oddać realia historyczne. Efekt mogą Państwo oglądać w albumie “Kolor Powstania 1944. Zdjęcia walczącej Warszawy” – pokolorowane zdjęcia sprzed 80 lat pozwalają spojrzeć w przeszłość tak, jakby rozgrywała się na naszych oczach – podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie. Specjalna wystawa w Łazienkach Królewskich
Dzień przed 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Łazienkach Królewskich premierę będzie miała wystawa plenerowa “Kolor Powstania 1944”.
Złoży się na nią trzydzieści plansz prezentujących zdjęcia z okresu Powstania Warszawskiego poddane zabiegowi koloryzacji. Połączenie najnowocześniejszych technik graficznych z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal dało spektakularny efekt: oglądając zdjęcia, zwiedzający odniosą wrażenie, że historia rozgrywa się ponownie – na ich oczach. Barwne zdjęcia odwołują się do pamięci historycznej, przemawiając przy tym do wyobraźni i emocji widzów.
Wystawa będzie prezentowana w Al. Ujazdowskich na ogrodzeniu Łazienek Królewskich od 31 lipca do 30 września 2024 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS