Dwa księżyce Marsa Fobos i Deimos pojawiały się na nocnym niebie nad Dubajem. Widok tych obiektów nad metropolią wprawił jej mieszkańców w osłupienie. To realistyczna projekcja holograficzna przygotowana z okazji wysłania na Marsa pierwszej sondy przez ZEA.
Projekcja była doskonale widoczna nawet z dużych odległości w wielu miejscach arabskiej metropolii. Niecodzienny widok zaniepokoił mieszkańców Dubaju.
Zamontowane na 100-metrowych dźwigach projektory generowały obraz 3D, którego średnica miała 40 metrów i wyglądała realistycznie. Wydarzenie zorganizował rząd Zjednoczonych Emirat Arabskich, by uczcić wejście na orbitę Czerwonej Planety sondy Al-Amal.
“Jedno z największych wyzwań tego kraju”
– Misja na Marsa to jedno z największych wyzwań w historii tego kraju i jedna z najodważniejszych inicjatyw ZEA: podbij kosmos. Aby więc uświadomić sobie ten ważny fakt, nie ma nic lepszego niż przeniesienie dwóch księżyców Marsa na Ziemię – powiedział Khaled AlShehhi, dyrektor wykonawczy w rządowym biurze medialnym ZEA.
Na wielu filmach opublikowanych w sieci, widać, że mieszkańcy obserwują projekcję z niepokojem, ale i z entuzjazmem.
Pierwsze zdjęcia
Arabska sonda weszła na orbitę Marsa w początku lutego. ZEA opublikowała pierwsze wysłane przez Al-Amal zdjęcia powierzchni planety.
The transmission of the Hope Probe’s first image of Mars is a defining moment in our history and marks the UAE joining advanced nations involved in space exploration. We hope this mission will lead to new discoveries about Mars which will benefit humanity. pic.twitter.com/TCM5yHTapH
— محمد بن زايد (@MohamedBinZayed) February 14, 2021
Sonda sfotografowała największy wulkan Układu Słonecznego, Olympus Mons. Zdjęcia uwieczniają też trzy wulkany tarczowe Ascraeus Mons, Pavonis Mons i Arsia Mons rozlokowane na powierzchni Marsa. Sonda ma przesyłać kolejne obrazy.
ZOBACZ: Oto pierwszy film z Marsa wykonany przez chińską sondę kosmiczną Tianwen-1 [FILM]
Zadaniem Al-Amal, pierwszej bezzałogowej misji kosmicznej ZEA, jest badanie planety z jej orbity. Sonda nie wyląduje na powierzchni. Krążąc wokół Marsa będzie zbierać informacje o jego atmosferze.
Misja kosztowała około 200 milionów dolarów. Al-Amal została wysłana w kosmos w lipcu 2020 roku z centrum kosmicznego w Japonii.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
laf/ml/ GeekWeek.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS