A A+ A++

Zabytkowe nekropolie to wyjątkowe miejsca na mapie Polski. Szczególnie warto odwiedzić je, gdy dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To czas zadumy i osobliwego nastroju spowodowanego pogodą, więc wizyta na takich cmentarzach to najlepszy moment.

Zobacz wideo
Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Niezwykłe cmentarze, które warto odwiedzić we Wszystkich Świętych. Powązki w Warszawie

W żadnym rankingu najbardziej osobliwych cmentarzy w Polsce nie może zabraknąć Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. To najstarsza nekropolia w stolicy, na której można spotkać wiele grobów znanych osób. Znajdują się tutaj również niezwykle interesujące nagrobki. Jednym z najciekawszych jest miejsce pochówku pisarza Gustawa Kamieńskiego “Gamastona” w formie pylonu, z bramą z gzymsem i egipskim motywem uskrzydlonego dysku słonecznego, flankowanego przez kobry.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień zmarłych w Meksyku. Nie ma nic wspólnego z naszą tradycją

Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Spotkasz tu wyjątkowe nagrobki

Cmentarz Rakowicki w Krakowie to kolejny wyjątkowy cmentarz w naszym kraju. Znajdują się tam liczne nagrobki, które robią niebywałe wrażenie. Rzeźby nagrobne potrafią nie tylko zadziwić, ale często przyprawić też o gęsią skórkę – szczególnie wtedy, gdy spacerujemy późnym wieczorem. Na tym cmentarzu spoczywa również wiele znanych osób – m.in. Jan Matejko i Wisława Szymborska.

Cmentarz Zasłużonych w ZakopanemCmentarz Zasłużonych w Zakopanem. Spoczywają na nim znani polscy twórcy

Park nostalgiczny w Gdańsku. Spacer po cmentarzu ścieżką spacerową

Na dawnej Górze Szubienicznej zlokalizowanej w Gdańsku znajduje się obecnie Park nostalgiczny. Dawniej znajdował się tam cmentarz, jednak w 2018 roku przerobiono go na park i ścieżkę spacerową. Jednak ci, którzy zdecydują się na spacer, mogą natknąć się w trakcie na wystające z ziemi nagrobki.

Klimat tego miejsca ma swoje źródło w historii. Dawniej Góra Szubieniczna pełniła rolę wykonywania wyroków śmierci. W latach 1529-1804, na szczycie wzniesienia znajdowała się murowana szubienica, na której śmierć mogło ponosić aż kilkanaście osób jednocześnie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“To jest choroba XXI wieku”. Marcin Łopucki ostro o kulturze odchudzania
Następny artykułSilent Twins w Kinie Światowid [ Kina i teatr ]