A A+ A++

Wyjątkowość Sudetów przyciąga turystów jak magnes. Krajobrazy, klimat, a nawet architektura tamtejszych miejscowości stały się już dla wielu miejscem na polskiej mapie, do którego chętnie wracają. Jednym z takich zakątków jest określana mianem “małej Szwajcarii” wieś, będąca rajem dla samotników oraz miłośników błogiej ciszy i czystego powietrza. Dlaczego warto zobaczyć Międzygórze i co oferuje odwiedzającym?

  • Miejsce to okrzyknięto już “perłą Sudetów”, “skarbem Dolnego Śląska” czy “małą Szwajcarią” – odwiedzający twierdzą, że niewiele jest takich miejsc w Polsce
  • Powody, dla których zachwytom nad Międzygórzem nie ma końca to przede wszystkim krajobrazy oderwane z Alp szwajcarskich – drewniane wille, klimatyczne kościółki i liczne atrakcje, które czekają na turystów

Międzygórze – co oferuje wieś oraz jej okolice?

Kilka wieków temu Międzygórze kojarzone było głównie z miejsce, gdzie wydobywano rudy żelaza. Z uwagi na wojnę trzydziestoletnią tamtejsza ludność zamiast tego zajęła się tkactwem i leśnictwem. Międzygórze poza tym, że cieszy się wyjątkowymi krajobrazami, obecnością lasów, skałek i szlaków turystycznych, do dziś słynie przede wszystkim z drewnianej zabudowy w stylu tyrolskim. Turyści, którzy chętnie i regularnie tu wracają, twierdzą, że miejsce to ma niepowtarzalny klimat. Ponadto Międzygórze to także doskonała baza wypadowa na górę Śnieżnik – jedną z najbardziej popularnych atrakcji tamtejszego regionu.  

Jak rozwijała się turystyka w Międzygórzu?

Turystyka w Międzygórzu jak pobliskich miejscowościach rozwinęła się przede wszystkim dzięki Marianne Orańskiej – niderlandziej królewnie pochodzącej z dynastii Oranje-Nassau. 50 km od Międzygórza, w Kamieńcu Ząbkowickim znajduje się jej pałac, który z pewnością warto odwiedzić.

Co więcej, na Ziemi Kłodzkiej wyznaczono Szlak Marianny Orańskiej. Królewna była zauroczona Międzygórzem i uznawała je za miejsce wyjątkowe. To właśnie dzięki niej w Hrabstwie Kłodzkim rozwijała się turystyka – odwiedzający wypoczywali w drewnianych domkach gościnnych. W tamtych czasach można było wraz z przewodnikiem wyruszyć na Śnieżnik, z kolei wytyczanie kolejnych pieszych szlaków oraz tworzeni miejsc na turystów sprawiło, że przyjeżdżali tu jeszcze chętniej i liczniej. W miejscu, gdzie dziś stoi schronisko PTTK pod Śnieżnikiem, przed laty Marianna Orańska założyła farmę krów. Można więc rzec, że budynek ten jest koleją jej zasługą.

Zachwycająca architektura “małej Szwajcarii”

To właśnie w Międzygórzu został przed wielu laty nakręcony kultowy serial “Czterej Pancerni i Pies”. Twórcy nie mogli wybrać lepszego miejsca na tę ekranizację – urzekające, drewniane budynki, które zachwycają detalami architektonicznymi – balustradami, krużgankami i klimatycznymi balkonami sprawiają, że będąc tam, czujemy się jak w alpejskiej wiosce.

Niektóre domy wczasowe zaprojektowane w stylu norweskim i tyrolskim mają już ponad 100 lat. Do Międzygórza warto więc przyjechać dla samej architektury, a zobaczyć tam można wiele więcej.

Czytaj też: Najtańsze kierunki wakacyjne we wrześniu. Na czele Bułgaria i Turcja

Najbardziej widowiskowy wodospad Wilczki w Sudetach

Międzygórze to na pozór zwyczajna wieś, jednak potrafi zaskoczyć każdego odwiedzającego. Na tym sudeckim terenie znajduje się bowiem jeden z najpiękniejszych górskich wodospadów w Polsce – Wodospad Wilczki. Wysoki na 22 metry gwarantuje mieszkańcom i p … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł mężczyzna postrzelony w myjni w Łodzi. Prokuratura zaostrza zarzuty
Następny artykułWe wtorek premiera filmu poświęconego Robertowi Oszkowi