A A+ A++

Perseverance odkrył kolejną dziwną skałę, która nie przypomina niczego, co kiedykolwiek widzieliśmy na Czerwonej Planecie. Ten “zagadkowy” kamień, jak NASA opisuje go w komunikacie prasowym, nie mógł zostać w pełni przebadany, ale wiele wskazuje na to, że powstał na starożytnym, bardziej wilgotnym Marsie.

Tajemnicza skała z Jezero. Nowe ślady wodnej przeszłości Marsa pod lupą Perseverance
/NASA/JPL-Caltech /domena publiczna

Jak pisaliśmy już wiele razy, od czasu lądowania na Marsie w lutym 2021 roku, łazik Perseverance dokonał wielu przełomowych odkryć. Dopiero co pisaliśmy, że podczas podróży przez kamienisty fragment krateru Jezero – obszaru prawdopodobnie kiedyś wypełnionego wodą – jego kamery zauważyły przedziwny kawałek skały, który z miejsca został okrzyknięty “zebrą”. NASA wyraziła wtedy nadzieję, że uda się znaleźć więcej podobnych “skarbów”, gdy łazik będzie kontynuował wspinaczkę po kraterze Jezero. Agencja nie musiała długo czekać. 

Łazik tym razem odkrył intrygującą czerwoną skałę, która zawiera zielone plamy, sugerujące specyficzny skład kamienia. To “enigmatyczne” znalezisko, jak opisuje je amerykańska agencja w komunikacie prasowym, nie mogło zostać dogłębnie zbadane, ponieważ łazik nie miał wystarczająco dużo miejsca, aby rozłożyć swoje instrumenty. Mimo wszystko cechy skały zdradzają kilka informacji, m.in. to, że mogła zostać uformowana na starożytnym, zdecydowanie bardziej wilgotnym Marsie.

Było sobie życie… albo nie było

Bo chociaż planeta ta charakteryzuje się bardziej ekstremalnymi wahaniami temperatur niż Ziemia i jest o wiele bardziej sucha, naukowcy wierzą, że miliardy lat temu na jej powierzchni znajdowały się duże jeziora z ciekłą wodą. Jedno z nich było w kraterze Jezero, w którym trzy lata temu wylądował Perseverance – od tamtej pory łazik przemierza jego zachodnią krawędź, obrazując planetę i pobierając rdzenie skalne oraz próbki marsjańskiej atmosfery, które w przyszłości mają zostać przetransportowane na Ziemię.

Podstawowa idea astrobiologicznych poszukiwań Perseverance zakłada, że jeśli na Marsie istniało życie, mogło przypominać najwcześniejsze jego formy na Ziemi: mikroby, które prowadziły skromną egzystencję w płytkiej wodzie. Te mikroby tworzą konkrecje osadowe w trakcie swojego życia, które następnie ulegają fosylizacji, tworząc zniekształcone struktury podobne do wzorów Sol LeWitta. Nic więc dziwnego, że każdy nietypowy kawałek skał budzi tak ogromne zainteresowanie i nie inaczej … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZderzenie i dachowanie. Półtoraroczne dziecko w szpitalu – FOTO
Następny artykułIII Sesja Młodzieżowej Rady Powiatu w Płocku: Aktywność młodzieży w pełni rozkwita