Dodano: 23 czerwca 2023 07:00
Niewyjaśniona choroba w ostatnich dniach niespodziewanie zdziesiątkowała populację kotów. Mimo intensywnych badań, specjaliści weterynarii nie są w stanie rozpoznać przyczyny tej nagłej fali zgonów.
Informacje o niepokojąco szybkim wzroście tajemniczych przypadków chorób i zgonów wśród kotów dochodzą z różnych części kraju. Są szeroko rozpowszechniane przez kliniki weterynaryjne, schroniska dla zwierząt, hodowców oraz prywatnych właścicieli. Część osób łączy je z ptrzypadkami występowania ptasiej grypy.
W odpowiedzi na te doniesienia, Główny Lekarz Weterynarii wydał w środę oficjalne oświadczenie:
REKLAMA
– Na chwilę obecną nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed- i poubojowe – napisano w komunikacie.
Weterynarze z całego kraju wzywają właścicieli kotów do zachowania szczególnej ostrożności i nie wypuszczania swoich zwierząt na zewnątrz. Ponadto, zalecają ograniczenie kontaktu kotów z surowym mięsem wieprzowym oraz drobiowym i nie dopuszczanie ich do kontaktu z dzikimi ptakami.
Choroba wykazuje ostre objawy: wysoka gorączka, duszności i zaburzenia neurologiczne. Rozwija się bardzo szybko. Do tej pory nie udało się znaleźć wspólnych cech wśród chorych zwierząt, zarówno kotów wychodzących, jak i niewychodzących, młodych i starych. Niestety, żadnego z dotkniętych tą chorobą zwierzęcia nie udało się jeszcze uratować.
Próbki pobrane od zmarłych zwierząt zostały wysłane do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach w celu dalszych badań. Wyniki powinny przynieść więcej informacji o tym, co może być przyczyną tego alarmującego wzrostu chorób i zgonów wśród polskich kotów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS