Naukowcy wskazują, że niewybuchy z czasów obu wojen, które znajdują się w ziemi, stają się coraz bardziej niestabilne. Zwiększa to ryzyko niekontrolowanej eksplozji, nawet przy prostych pracach w ogródku.
Niemal każdego roku w różnych częściach naszego kraju (i Europy), w trakcie prac budowlanych odkrywane są niewybuchy z czasów II wojny światowej. W takim przypadku konieczne jest wezwanie odpowiednich służb, w tym saperów, którzy w bezpieczny sposób wydobędą niewybuch. Kolejnym najczęstszym podejmowanym krokiem jest transport niebezpiecznego materiału i doprowadzenie do jego eksplozji w kontrolowanych warunkach na poligonie wojskowym.
Policjanci przypominają, że pod żadnym pozorem nie wolno dotykać, ani przenosić niewybuchów. Kontakt z nimi może być śmiertelnie niebezpieczny.
Zespół naukowców, który prowadził badania w zakresie stabilności materiałów wybuchowych z okresu dwóch ostatnich wojen światowych, odkrył, że niewybuchy, które znajdują się w ziemi, stają się coraz bardziej niestabilne – ma to być związane z ich charakterystycznym składem chemicznym.
Specjaliści wskazują, że wiele bomb z tamtych czasów bazowało na amatolu, który jest materiałem wybuchowym powstałym z azotanu amonu i trotylu. Substancja ta wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej lotna – wpływ na to ma m.in. wilgoć, czy metale znajdujące się w glebie. Skutkuje to tym, że nawet najdrobniejsze naruszenie niewybuchu może spowodować jego eksplozję.
Specjaliści przeprowadzili specjalne testy na odzyskanych niewybuchach z czasów I i II wojny światowej. Zgodnie z oczekiwaniami, w trakcie eksperymentów zauważono, że prowadzenie prac budowlanych może doprowadzić do wybuchu dawnej bomby. Jednakże wykazano również, że proste prace w ogródku mogą naruszyć pozycję niewybuchu, czego skutkiem będzie jego eksplozja. Dodatkowo może wystąpić także samozapłon.
Udokumentowano, że w ekstremalnych przypadkach niewybuchy były prawie czterokrotnie bardziej wrażliwe na wszelkiego typu naruszenia, niż przewidywano.
Badacze zwracają uwagę, że w miarę rozwoju cywilizacyjnego, kolejne obszary, na których kiedyś prowadzone były działania wojenne, są obecnie zagospodarowywane. Taki obrót spraw będzie skutkować coraz częstszym wzywaniem saperów. Badacze stwierdzają: “Nasze badanie jednoznacznie pokazuje, że amatole znajdujące się w starzejącej się amunicji mogą być znacznie bardziej wrażliwe na uderzenia, niż wcześniej zakładano”.
W artykule naukowym można również przeczytać: “W miarę pogarszania się stanu amunicji, szkodliwe składniki w końcu przedostaną się do środowiska, zatruwając tzw. receptory ekologiczne i zanieczyszczając otaczającą glebę i wody gruntowe. Co więcej, degradacja amunicji spowodowana narażeniem na różne czynniki środowiskowe może ostatecznie spowodować, że stanie się ona coraz bardziej wrażliwa na bodźce zewnętrzne i podatna na przypadkowe detonacje”.
Ponadto w badaniach wskazano, że wszystkie analizowane próbki (niewybuchy) zostały uznane przez wykwalifikowany personel za bezpieczne do transportu. Naukowcy dodali: “Jednak, jak wykazało to badanie, wszystkie te oceny ryzyka zostały przeprowadzone na podstawie informacji, które okazał … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS