Problem z dostępnością węgla nie skłonił klientów do zakupu miałów węglowych. Przynajmniej na razie.
Podaż większa niż popyt
Polska Grupa Górnicza sprzedała 10 tys. ton miałów węglowych z wystawionych na sprzedaż 40 tys. ton. Dodatkowa sesja sprzedaży rozpoczęła się w piątek 30 września o 16.00. Kolejna sesja sprzedaży miałów węglowych odbędzie się dziś po 16.00 (poniedziałek 3 października).
PGG będzie kontynuować sprzedaż miałów węglowych na kolejnych sesjach w e-sklepie w poniedziałki, środki i piątki po 16.00.
“Pełnowartościowe paliwo do tradycyjnych kotłów zasypowych lub kotłów miałowych”
– W celu rozszerzenia oferty dla klientów oraz dla poprawienia dostępności opału i ułatwienia zakupów, sklep internetowy PGG S.A. uruchomił trzy dodatkowe sesje sprzedażowe w tygodniu. W poniedziałki, środy i piątki od godz. 16 można kupić węgiel energetyczny o uziarnieniu do 20 mm, o niskiej zawartości popiołu i spiekalności, bez zanieczyszczeń mułowych, o stabilnych parametrach i względnie wysokiej wartości opałowej. Sprawdza się jako pełnowartościowe paliwo do tradycyjnych kotłów zasypowych lub kotłów miałowych (w ogrodnictwie, ciepłownictwie, ale także w gospodarstwach domowych)
– informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej S.A.
Luzem i w big-bagach
Dodatkowe sesje sprzedaży miałów węglowych będą odbywać się w poniedziałki, środy i piątki. PGG zamierza każdorazowo wystawiać na sprzedać około 30 tys. ton miałów węglowych dla gospodarstw domowych. Sprzedaż obejmuje miały węglowe sprzedawane luzem oraz w opakowaniach typu big-bag o wadze 1 tony.
– Ze względów logistycznych odbioru zakupionych przez klientów węgli miałowych z kopalń dokonują wyłącznie przewoźnicy KDW – informuje PGG i zapewnia, że miały węglowe są paliwem bezpiecznym, ale mogą być spalane w specjalnie przystosowanych do tego kotłach.
Sprzedają miały, bo zawieszono normy
Przypomnijmy, pod koniec czerwca zawieszone zostały obowiązujące od 2018 r. normy jakości węgla. Sprzedaż mułów oraz flotokoncentratów jest nadal zabroniona.
– Należy jednak podkreślić, że nadal zabroniona jest sprzedaż na rzecz odbiorców detalicznych następujących paliw stałych: mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, dowolnej mieszaniny paliw zawierającej mniej niż 85% węgla kamiennego, paliwa stałego niepoddanego procesowi sortowania (tzw. niesortu). Zakazy te wynikają bowiem z uregulowań ustawowych, od których nowo wprowadzone rozporządzenie nie wprowadza odstępstwa – informowała wówczas Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.
źródło: PGG, oprac. żet
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS