A A+ A++

Nowoczesne, czerpiące energię z promieni słonecznych powstają nie tylko na dachach domów, ale i na ziemi. Na terenie gminy Pasłęk powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych. Zdrowa, czysta, ekologiczna energia wytwarzana jest m.in. na nieużytkach rolnych.

Fotowoltaika to sposób na produkcję prądu elektrycznego dzięki energii słonecznej.

— Zwykle zasadniczą część instalacji umiejscawia się na odpowiednio naświetlonych dachach, lub częściach działek, na które nie pada cień — wyjaśnia Kamila Tuniewicz, referent ds. Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pasłęku. — Ogniwa fotowoltaiczne zbierają energię pochodzącą ze słońca i przekazują ją do falownika. Ten przerabia ów potencjał na prąd. Zwykle osoby prywatne decydują się na mikroinstalację, czyli taką instalację, której moc jest mniejsza lub równa 50 kW.

Tymczasem, jak wyjaśnia przedstawicielka urzędu, fotowoltaiczna to już z kolei duża inwestycja, która generuje znacznie więcej mocy niż wyżej wspomniana mikroinstalacja.

— Zwykle zajmuje znaczną powierzchnię, przynajmniej 2 hektary, i budowana jest przy ziemi — opisuje referent. — Energia wyprodukowana w takiej farmie przeznaczona jest wyłącznie do przekazania jej sieci energetycznej i kierowania jej w dalszych etapach właśnie przez tę sieć do odbiorców. Oczywiście, na całym procesie, właściciel takiej elektrowni zarabia.

Jak obliczyli pasłęccy urzędnicy, od 2013 do 2019 roku na terenie gminy Pasłęk wydano 17 decyzji środowiskowych na budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 27,1 MW planowanych do realizacji na obszarze o łącznej powierzchni ok. 65 ha. Jak wyjaśniają, są to niewielkie farmy o mocy od 1 do 3 MW.

— Projektowane elektrownie słoneczne wraz z towarzyszącą infrastrukturą mają być zlokalizowane w obrębie ewidencyjnym: Marianka (3 farmy), Robity (3 farmy), Zielonka Pasłęcka (3 farmy), Łukszty (2 farmy), Sakówko (2 farmy) oraz po 1 farmie w obrębach ewidencyjnych Nowy Cieszyn, Rogajny, Stegny i Wikrowo — wylicza Tuniewicz. — W trakcie procedury o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest budowa jednej dużej farmy fotowoltaicznej o mocy 40 MW na powierzchni ok. 50 ha.

Jak się okazuje, farmy fotowoltaicznej nie można założyć gdziekolwiek. Grunt bowiem pod inwestycję musi spełniać pewne warunki.

— Pierwszym i najbardziej oczywistym jest jego położenie względem słońca i ukształtowanie terenu — podkreśla przedstawicielka ratusza w Pasłęku. — Najlepiej jeśli potencjalna farma będzie umieszczona w stronę południa, niezacieniona żadnymi obiektami czy drzewami. Teren pod inwestycję powinien być płaski i oddalony co najmniej o 200 metrów od linii energetycznych średniego napięcia. Istotna jest również klasa gruntu – musi to być klasa IV lub gorsza. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem wykorzystanie nieużytków rolnych.

Łukasz Razowski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁuków: noc w szkole
Następny artykułŚwiąteczne warsztaty w bibliotece w Smykowie [zdjęcia]