A A+ A++

Liczba wyświetleń: 222

Badanie przeprowadzone przez think tank The Work Foundation wykazało, że niestabilne zatrudnienie to pułapka, a nie, jak chcieliby to widzieć niektórzy, pomost pozwalający na znalezienie lepszej pracy. Okazuje się, że blisko połowa ludzi zatrudnionych na umowach innych niż umowa o pracę, po kilku latach wciąż znajduje się w sytuacji niestabilnego zatrudnienia.

Przy okazji ogólnokrajowej debaty nad propozycjami laburzystów dotyczącymi zmian w zakresie prac pracowniczych, think tank The Work Foundation opublikował wyniki badań dotyczące niestabilnych warunków zatrudnienia w Wielkiej Brytanii. Z badania jasno wynika, że umowy inne niż umowa o pracę bardzo często nie stanowią pomostu dla pracowników i przydatnej, tymczasowej formy zatrudnienia na drodze do znalezienia lepszej pracy. Jest wręcz przeciwnie – są one pewnego rodzaju pułapką, w którą wpada się na długie lata. Okazuje się, że aż 44 proc. osób, które zostały zatrudnione na umowie innej niż stabilna umowa o pracę, po czterech latach nadal znajdowało się w podobnej, niestabilnej sytuacji zawodowej. Co więcej, aż 9 proc. ankietowanych w omawianym okresie straciło nawet swoją pracę opartą na niestabilnych warunkach, a tylko 39 proc. osób udało się uzyskać bardziej stabilny kontrakt.

Najciężej pod tym względem mają pracownicy w wieku 45–54 lat, którzy mają aż dwukrotnie większą szansę na kontynuowanie pracy w oparciu o niestabilne warunki w okresie czterech lat niż ludzie dopiero wchodzący na rynek pracy, w wieku 16-24 lat.

Z odrębnego badania przeprowadzonego przez The Work Foundation wynika, że pracownicy pracujący na umowach innych niż umowa o pracę zarabiają średnio o 3200 funtów rocznie mniej niż osoby wykonujące te same czynności, ale w oparciu o umowę o pracę. Niestety, jak wynika z analiz, w 2023 r. niestabilne zatrudnienie było codziennością blisko 7 milionów ludzi.

Analizy pokazują też, że w ciągu ostatnich czterech lat pracownicy bez stałego zatrudnienia niemal trzy razy częściej zmienili branżę w poszukiwaniu lepszego dla siebie stanowiska niż ci, którzy kilka lat temu dostali umowę o pracę. W przypadku tych pierwszych odsetek wyniósł 28 proc., a w przypadku tych drugich – zaledwie 10 proc.

„Często niestabilne warunki pracy są postrzegane jako trampolina do lepszego zatrudnienia. Ale twarde dane pokazują nam, że wiele osób kończy w niepewnej pracy na długie lata. Sama natura niepewnych warunków zatrudnienia utrudnia jednostkom przeniesienie się na bardziej stabilne stanowisko. A żonglowanie nieprzewidywalnym wynagrodzeniem i godzinami pracy może utrudniać planowanie, podnoszenie kwalifikacji lub znajdowanie nowych możliwości” – tłumaczy Ben Harrison, dyrektor The Work Foundation. I dodaje: „Ważne jest, aby rząd nie wycofał się z dostarczenia pełnych, nowych rozwiązań dla ludzi pracujących. Niepewne zatrudnienie może negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, dobrobyt finansowy i ogólną jakość życia”.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk

TAGI: Praca

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHamilton był przerażony
Następny artykułPolicjanci edukują przedszkolaków w zakresie bezpieczeństwa na drodze i nie tylko