Eksperci uważają, że obniżenie ceny minimalnej na alkohol etylowy doprowadzi do obniżenia kosztów produkcji wódki. W szczególności zwracają na to uwagę Denis Puzyrev, niezależny ekspert rynku alkoholi oraz Vadim Drobiz, dyrektor Centrum Badań nad Federalnymi i Regionalnymi Rynkami Alkoholowymi, czytamy na portalu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nadchodzą zmiany dla producentów alkoholu etylowego
Według serwisu, takie zmiany pozwolą producentom alkoholu etylowego “bardziej elastycznie dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych po obniżeniu kosztów takich produktów”. W związku z wysokimi zbiorami w 2022 r. nastąpił spadek cen zbóż na rynku krajowym – wyjaśniło rosyjskie Ministerstwo Finansów. Na koniec sezonu 2022/2023, rosyjscy producenci rolni zebrali rekordowe 159 mln ton zboża.
W rezultacie, według agencji analitycznej Prozerno, pod koniec lipca np. pszenica IV gatunku kosztowała 12,7 tys. rubli za 1 tonę, czyli o 8,4 procent mniej niż przed rokiem.
Jak podają eksperci, cytowani przez portal Vedomosti, podjęte środki pomogą wesprzeć dużych producentów wódki. Obecnie czołowe pozycje na tym rynku zajmują Tatspirtprom (marki Tundra, Russian Currency, Khanskaya), Beluga Group (Beluga, Belenkaya, Russian Ice), Siberian Alcohol Group (ASG; Belaya Birch) , “Five Lakes”, “Husky” ) oraz państwowy holding “Rosspirtprom” (“Kapel”).
Przedstawiciel ASG powiedział serwisowi, że oszczędności wynikające z obniżenia ceny zakupu alkoholu zrekompensują wzrost kosztów komponentów zależnych od kursu walut (papier, zamknięcia), a także częściowo pokryje koszty producentów z tytułu podwyżki akcyzy, która spodziewana jest na początku 2024 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS