Ponad tydzień temu Fabian Marozsan (115. ATP) był na ustach całego świata tenisa. W 1/16 finału turnieju ATP 1000 w Rzymie sensacyjnie pokonał lidera światowego rankingu – Hiszpana Carlosa Alcaraza 6:3, 7:6 (7:4). – Marozsan po zwycięstwie nad Carlosem Alcarazem był tak przejęty, że pomylił przeciwnika, z którym rywalizował. 23-latek nigdy wcześniej nie grał w tak wielkim turnieju, a co dopiero mówić o pokonaniu niedawnego lidera rankingu ATP. – Zagraniczni komentatorzy są przerażeni, bo nadchodzi tenisista o niewymawialnym nazwisku – śmieją się węgierskie media – pisał Dominik Senkowski, dziennikarz Sport.pl.

Na czym polega fenomen Igi Świątek w Roland Garros

Iga Świątek

Duża niespodzianka w Roland Garrosie. Pogromca Alcaraza odpadł w kwalifikacjach

Marozsan był jednym z faworytów kwalifikacji (choć był rozstawiony dopiero z numerem 25) do drugiego turnieju wielkoszlemowego w tym roku – Rolanda Garrosa. 23-letni Węgier w I rundzie pewnie pokonał Australijczyka Li Tu (246. ATP) 6:3, 6:4. W drugim spotkaniu rywalem Marozsana był kolejny niżej sklasyfikowany zawodnik, zaledwie 18-letni Chińczyk Juncheng Shang (200. ATP), który w pierwszym meczu wyeliminował Argentyńczyka Pablo Cuevasa (551. ATP) 6:3, 6:4.

Od początku mecz nie układał się po myśli Węgra. Już pierwszym gemie spotkania został przełamany, a potem nie potrafił odrobić straty. W dziewiątym gemie znów stracił swoje podanie i przegrał seta 3:6. W drugiej partii Marozsan od stanu 2:2 przegrał trzy gemy z rzędu – wszystkie po walce na przewagi. Znów nie był w stanie odwrócić losów seta.

Węgier miał mniej winnerów (16-27) i więcej niewymuszonych błędów (31-25). Nie potrafił wykorzystać też żadnej z sześciu szans na przełamanie (rywal miał skuteczność 3/5). Marozsan nigdy nie grał w turnieju głównym Wielkiego Szlema, podczas gdy Shang chce może jeszcze się tam dostać po raz drugi w karierze (był też w drugiej rundzie Australian Open).