Jak z filmów szpiegowskich.
***
Jak z filmów szpiegowskich, gdyż do wyposażenia każdego szanującego się szpiega należy atrament sympatyczny. Taki, który widzą tylko ci, co wiedzą jak go wywabić. Inni zaś widzą jedynie białą niezapisaną kartkę.
I taką właśnie farbą, o właściwościach niewidzialności, wymalowane są na miejskich basenach Katowic tablice z informację o obowiązku umycia ciała przed zanurzeniem się w wodzie.
Szczęśliwie udało nam się zrobić zdjęcie takiej właśnie tablicy za pomocą specjalnego sprzętu szpiegowskiego – napis i rysunki są więc widoczne (poniżej). Wynika z nich, że miejsca oznaczone czerwonymi kropkami obowiązkowo należy umyć mydłem. Ale ludzie tego nie widzą.
Ta fatalna fuszerka powoduje, że 90 proc. panów dbających o swe zdrowie na miejskich basenach, nie wie, iż przed rozpoczęciem pływania należałoby umyć ciało – a przynajmniej najbardziej newralgiczne miejsca.
Niektórzy zraszają się wodą z prysznica. Inni nawet tego nie czynią.
Wśród pań odsetek niewiedzących o podstawach higieny jest mniejszy. lecz także dość wysoki.
Potem woda w basenie „pachnie” perfumerią. Pływają w niej „kłaczki” i inne drobne nieczystości.
Apelujemy więc do miejskich wodociągów, które opiekują się basenami na Brynowie, Zadolu oraz Burowcu o jak najszybsze usunięcie fuszerki. Tablice informacyjne o obowiązku higieny powinny być wykonane farbą, którą każdy widzi.
Osobnym problemem jest to, czy osoby korzystające z basenów, widząc już te informacje, korzystałyby z mydła przed wejściem do wody. To już kwestia nawyków.
Zapewne w takiej decyzji pomogłaby obecność dozowników z mydłem w płynie obok każdego prysznica. Być może to zbyt duży koszt i ceny biletów musiałby pójść w górę, więc kwestię tę uznajmy za ewentualną możliwość godną rozważenia.
Jest jednak inna kwestia, która rzuca się w oczy. To czy dorośli są czyści, czy są flejtuchami, zależy od nawyków nabytych w dzieciństwie.
Na katowickich basenach codziennie są grupy dzieci. Jedne to uczniowie katowickich szkół, inni zaś są przywożeni przez szkoły pływania. Dla dzieci tych rezerwowany jest jeden a czasem nawet dwa tory pływackie.
Myślicie, że opiekunowie dbają o to, by przed wejściem do basenu dzieci się umyły? Jeśli tak to jesteście w bardzo grubym błędzie.
Czasem opiekunowie grup proszą dzieci, by weszły pod prysznice i puściły wodę. Czasem nawet i tego nie czynią.
To samo dzieje się, gdy dzieci wychodzą z basenu. Mycie mydłem nie istnieje.
I tu naszym zdaniem konieczna jest jakaś reakcja. W ten sposób wpaja się dzieciom przekonanie, że mycie to czynność nieistotna, nieważna a może wręcz wstydliwa.
Być może, oprócz zmiany tablic informujących o konieczności mycia się mydłem, na takie, które będą widoczne dla każdego, przydałoby się coś jeszcze.
Na przykład kilka fotek pokazujących choroby skórne spowodowane brakiem higieny. Albo przynajmniej napisy przed takimi chorobami ostrzegające.
Byłaby to kampania w stylu tej skierowanej do palaczy tytoniu. Którzy kupując papierosy, dostają je w pudełkach opatrzonych zdjęciami, niekiedy mocno szokującymi i napisami o zagrożeniach spowodowanych paleniem.
Tabliczka wykonana niewidzialną farbą – poniżej.
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).
Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS