Terytorialsi oraz Ośrodki Pomocy Społecznej z Warmii i Mazur wspólnie wspierają osoby starsze, które ze względu na wiek są w podwyższonej grupie ryzyka. Każdego dnia w ramach tej grupy rośnie liczba osób objętych pomocą.
„Seniorzy, którym pomagamy podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Drugą grupą są osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. Jesteśmy gotowi dotrzeć wszędzie gdzie będzie potrzebna nasza pomoc” – podkreśla Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wsparcie osób starszych polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na podstawowe potrzeby. W wielu miejscach w regionie kontakt telefoniczny jest niemożliwy, a dojazd do tych osób jest utrudniony. Wielu seniorów mieszka z dala od sklepów i aptek. Żołnierze i pracownicy ośrodków docierają nawet w najbardziej odległe miejsca województwa.
Jak podkreśla Teresa Nowacka, kierownik GOPS w Pieckach, tylko dzięki pomocy terytorialsów udało się dotrzeć do tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy: “Nie mamy środków transportu, a osoby starsze i schorowane nie mogą same odebrać żywności z magazynów”.
Seniorzy w tym czasie potrzebują szczególnej opieki. „Wsparcie i pomoc osobom starszym to jedno z naszych najważniejszych zadań. Teraz ma ono szczególny wymiar, bowiem to właśnie osoby starsze, często schorowane są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Staramy się zminimalizować to ryzyko i jeszcze intensywniej działamy na rzecz ich bezpieczeństwa” – zaznacza szer. Sabina Mazurek, żołnierz 45 Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie, koordynator ds. wsparcia seniorów.
Wsparcie nie ogranicza się jedynie do pozostawienia żywności seniorom. Terytorialsi i pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej znajdują czas na rozmowę, podczas której analizują sytuację i określą dalsze potrzeby.
„Nie znajduję słów, by opisać widzianą w oczach tych ludzi wdzięczność za pomoc, z którą przyszliśmy. Ta pomoc jest potrzeba nie tylko w czasie kryzysu. Nie wszyscy mają prąd, wodę i niestety nie każdy z nich może liczyć na pomoc najbliższych” – dodaje szer. Sabina Mazurek.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach, w podziękowaniu za pomoc, przekazali terytorialsom własnoręcznie uszyte maseczki ochronne.
Monika Jabłońska-Buder
Rzecznik prasowy
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
W czwartkowym (2 kwietnia) wydaniu m.in.
Zaraza nie będzie trwała wiecznie
Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy Olsztyna przestrzegają zakazów, które mają chronić przed epidemią koronawirusa. Nakazy są przestrzegane. Widać jednak, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni pełzającą epidemią. Wielu puszczają nerwy…Samotna trumna przed bazyliką
Na placu Świętego Piotra stoi trumna wykonana z drewna cyprysowego. Na niej leży ewangeliarz, którego karty przewraca wiatr. W końcu księga się zamyka, tak jak ziemski rozdział życia Jana Pawła II. Dziś mija 15. rocznica śmierci papieża.Przełóżmy wybory prezydenckie
Tak można skwitować stanowisko większości prezydentów i burmistrzów największych miast regionu. Są jednak i tacy, którzy uważają inaczej. No i są też tacy, którzy swojego zdania nie chcą ujawnić.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS