W Iranie archeolodzy przeprowadzili wykopaliska, które rzuciły nowe światło na techniczne osiągnięcia Imperium Achemenidów. Naukowcy odkryli starożytną i rozległą sieć kanałów, którymi ludzie walczyli ze szkodliwymi skutkami suchego klimatu.
Według Tehran Times odkrycia dokonano podczas niedawno zakończonego sezonu archeologicznego. Zespół archeologa Hamidreza Karami wykopał tamę Didegan, znaną również jako tama Bostan Khani. Należy do okresu dynastii Achemenidów (około 550-330 pne). Budynek ten znany jest od dawna. Jest uważany za jeden z najbardziej monumentalnych w Iranie. Technologie użyte do jego budowy są używane do dziś.
Wykopaliska nie tylko potwierdziły ten fakt. Umożliwiły również ustalenie, że tama Didegan była ważną częścią dużej i rozległej sieci starożytnych kanałów. Ten system został zbudowany, aby radzić sobie z suszami. Zapora była niezbędna do regulowania przepływu wody. Archeolodzy zdołali całkowicie wydrążyć jeden z głównych kanałów, który odchodził od tamy. Jej ściany i dno zostały w całości wykonane z kamienia.
Kanał miał 70 centymetrów szerokości i 125 centymetrów wysokości. Został zaprojektowany do przesyłania wody ze zbiornika do specjalnego dyfuzora, skąd była rozprowadzana przez sieć. Długość kanału wynosiła 70 metrów. Dzięki niemu zaopatrzono w wodę terytoria od tamy po równiny wokół miast Pasargada, Sivand i Persepolis. Naukowcy uważają, że kanał był aktywnie wykorzystywany przez 200 lat za panowania Achemenidów.
Chociaż znaczna część tej cennej budowli została zniszczona przez powodzie i grabieże dokonywane przez ludzi, naukowcy byli w stanie poszerzyć naszą wiedzę na temat know-how i technologii wykorzystywanych do budowy struktur architektonicznych związanych z tamą Didegan w tamtym okresie. Tamy ziemne z epoki zostały zbudowane z taką umiejętnością, skalą i trwałością, że nawet po 25 stuleciach współczesne zapory ziemne są nadal budowane zgodnie z modelem inżynieryjnym Achemenidów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS