A A+ A++

Dziś, 8 listopada, obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. To dobra okazja, by zastanowić się nad naszymi nawykami żywieniowymi. Jak mówi dr Joanna Pieczyńska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, młodsze pokolenie Polaków popełnia dwa główne błędy – je nieregularnie i za często sięga po produkty przetworzone.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Czas na refleksję nad zdrowiem Polaków

Dziś, 8 listopada, obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. To dobra okazja, by przyjrzeć się naszym nawykom żywieniowym i zastanowić się, jak możemy poprawić nasze zdrowie. Niestety, w Polsce problem otyłości staje się coraz bardziej powszechny i dotyczy to także młodszych pokoleń.

Wielu młodych Polaków boryka się z problemem nieregularnych posiłków i częstego sięgania po przetworzoną żywność. Fast foody, tłuste potrawy i jedzenie pełne konserwantów, stały się naszą codziennością. Co gorsza, Polacy są wygodni – nie przywiązują uwagi do regularności w jedzeniu, a brak czasu czy lenistwo skutkują sięganiem po łatwe, ale niezdrowe rozwiązania.

Dieta i ruch, czy to wystarczy, by zapobiegać zawałom?

Oprócz tego, jak zauważa dr Joanna Pieczyńska, problemy ze zdrowiem związane z nadwagą, nie wynikają tylko ze złej diety. Również zbyt mała aktywność fizyczna, która w dzisiejszym świecie jest coraz rzadsza, ma ogromny wpływ na naszą wagę i ogólne samopoczucie.

– W samym sposobie odżywiania Polaków obserwujemy wyraźną zmianę nawyków w młodym pokoleniu. Pośpiech, zabieganie oraz zwykła wygoda spowodowały, że coraz częściej sięga się po produkty przemysłowo przetworzone. Są łatwo dostępne, tanie, wystarczy podgrzać i mamy obiad. Ale jaka jest jego wartość? Jest wyraźna różnica w jakości odżywczej między takimi daniami, a posiłkami przygotowanymi w domu. Kolejna sprawa to nieregularny rytm jedzenia – powiedziała dr Joanna Pieczyńska.

Regularne posiłki to podstawa zdrowia

Regularne posiłki to absolutna podstawa zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety, w dzisiejszych czasach mało osób zabiera ze sobą z domu zdrową przekąskę, jak jabłko czy kanapka. Zamiast tego, częściej sięgamy po niezdrowe słodycze czy fast foody, co tylko pogarsza naszą kondycję zdrowotną.

Jak zauważa dr Joanna Pieczyńska, regularność posiłków jest niezbędna, aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, dlatego tak ważne jest, by dzieci i dorośli pamiętali o zjedzeniu pełnowartościowego posiłku w regularnych odstępach czasu.

– Kanapka czy jabłko zabrane z domu należą do rzadkości. Częściej są to słodycze, kupowane w szkolnym sklepiku czy nawet suche bułki. Nierzadko zresztą zjadane dopiero w drodze powrotnej ze szkoły. To też efekt presji rówieśniczej, bo dzieci wręcz wstydzą się przynosić własne jedzenie do szkoły. Dlatego edukacja żywieniowa jest niezmiernie ważna i należałoby ją wprowadzać już od najmłodszych lat – dodała dr Joanna Pieczyńska.

Ryzyko raka. To styl życia je podwyższa lub obniża
Ryzyko raka. To styl życia je podwyższa lub obniża

Edukacja zdrowotna w szkołach – czy to rozwiąże problem?

Edukacja zdrowotna w szkołach to krok w dobrą stronę, ale dr Joanna Pieczyńska ma wątpliwości, czy sama jej obecność rozwiąże trudności związane z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi Polaków, szczególnie młodzieży.

Choć od przyszłego roku w polskich szkołach ma się pojawić edukacja zdrowotna, której częścią będzie także edukacja żywieniowa, ekspertka zwraca uwagę, że nie wiadomo, kto będzie prowadzić te zajęcia.

Zdaniem ekspertki problemem jest także to, że utraciliśmy przyjemność z samego jedzenia i uważności na to, co i jak jemy.

– Temat zdrowych posiłków powinien być obecny już na poziomie przedszkola. Dla maluchów najlepsza jest forma zabawy, zajęć sensorycznych, wspólnego przygotowywania prostych dań z dbałością o ich estetykę. Posiłki powinny kojarzyć się z radością. Dotyczy to także dorosłych. Utraciliśmy przyjemność z samego jedzenia i z tego, co się z nim wiąże – siadania razem do stołu w dobrej atmosferze, a także uważności na to, co i jak jemy – powiedziała dr Joanna Pieczyńska.

Czy zdrowo się odżywiamy?
Czy zdrowo się odżywiamy?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTryb psa w samochodzie. Co to jest, gdzie go znajdziemy i do czego służy?
Następny artykuł9,3 mln ludzi w Wielkiej Brytanii doświadcza biedy i głodu