Odorek zieleniak – co to za owad? Może być naprawdę problematyczny
Odorek zieleniak (Palomena prasina) to gatunek pluskwiaka z rodziny tarczówkowatych, który powszechnie występuje w Europie i Azji. W Polsce spotkamy go niemal wszędzie — od parków miejskich, przez lasy, po przydomowe ogrody. Jego naturalnym środowiskiem są tereny zielone, gdzie żywi się sokami roślin, w tym owoców takich jak maliny, poziomki, jagody, czy wiśnie. Z tego powodu przez ogrodników i rolników uważany jest za szkodnika.
Jednakże warto wiedzieć, że pluskwiak ten pełni ważną funkcję w ekosystemie, będąc naturalnym wrogiem mszyc i gąsienic.
Odorek zieleniak to owad, który perfekcyjnie opanował sztukę kamuflażu. Jego zielona barwa sprawia, że z łatwością wtapia się w otoczenie liści, stając się niemal niewidoczny dla drapieżników. Co ciekawe, kolor tego pluskwiaka zmienia się wraz z porami roku — jesienią przybiera odcienie brązu, co pozwala mu ukryć się wśród opadłych liści. Ta zdolność adaptacyjna jest kluczowa dla jego przetrwania, zwłaszcza podczas chłodniejszych miesięcy, gdy owad ten szuka schronienia.
Odorek zieleniak w domu. W ten sposób da o sobie znać
Mimo swojej zdolności do ukrywania się odorek zieleniak może być łatwo zauważalny, gdy wędruje po naszym mieszkaniu i to nie tylko z uwagi na swój charakterystyczny kolor. Jego obecność możemy łatwo zauważyć przede wszystkim z powodu intensywnego zapachu, który wydziela w sytuacjach zagrożenia.
Niestety owad ten może być bardzo uciążliwy. Jego obecność w domach jest nie tylko irytująca, ale również szkodliwa – owad ten potrafi żerować na roślinach doniczkowych, co prowadzi do ich obumierania.
Dlaczego nie należy dotykać dotykać odorka?123RF/PICSEL
Jak sobie radzić z odorkiem zieleniakiem w domu? Pod żadnym pozorem go nie dotykaj
Spotkanie odorka zieleniaka w domu może być nieprzyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza gdy owad ten poczuje się zagrożony i zacznie wydzielać swój charakterystyczny odór. Warto pamiętać, że zapach ten jest nieprzyjemny, gdyż pełni funkcję obronną – ma odstraszyć potencjalnych drapieżników, a w domowych warunkach, nas, ludzi.
Co zrobić, gdy znajdziemy odorka zieleniaka w domu? Przede wszystkim, należy unikać bezpośredniego kontaktu z owadem. Ściskanie go palcami lub próby złapania szkodnika mogą spowodować, że odorek wydzieli intensywny zapach, który może utrzymywać się w pomieszczeniu przez długi czas. Zapach ten może również wywołać reakcje alergiczne.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest umożliwienie owadowi samodzielnego opuszczenia mieszkania.
Jeśli zauważymy odorka zieleniaka w naszym domu, otwórzmy okno i spróbujmy nakierować go w stronę wyjścia, bez dotykania owada. Odorek zieleniak potrafi latać, co zwiększa szanse na to, że samodzielnie znajdzie drogę na zewnątrz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS