A A+ A++

Nadwaga i otyłość, nieprawidłowe ciśnienie i stan zdrowia psychicznego – niepokoją ekspertów Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, badających wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie polskich dzieci.

Stan zdrowia naszych dzieci pogarsza się – podsumował wyniki badania minister zdrowia Adam Niedzielski.

Badanie wykonano w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie i dotyczył podstawowych parametrów zdrowotnych dzieci. Dzieci były badane zarówno pod kątem wagi i wzrostu, mierzono im ciśnienie krwi.

Badaniem objęto ponad 100 szkół na terenie całego kraju, pośród ponad 2,2 tys. ośmiolatków. Badanie wykonano w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. To projekt bliźniaczo-podobny do innych, realizowanych w innych krajach europejskich przez WHO Europe.

Otyłość i nadwaga, rosnący problem wśród dzieci

Niepokoi prawie 5 proc. wzrost częstości występowania nadwagi w tej grupie wiekowej. Jedna piąta polskich ośmioletnich chłopców ma otyłość. Populacyjnie 350 tys. dzieci kilkadziesiąt tysięcy chłopców to chłopcy otyli – mówiła prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

W jej ocenie, niepokojący jest także wskaźnik stosunku obwodu talii do wysokości. Problem ten dotyczy 25% chłopców i 20% dziewcząt, w tej grupie wiekowej.  To grupy idące w kierunku otyłości brzusznej – wskazała.

Narastającemu problemowi z nadwagą towarzyszy wysoki odsetek dzieci w nieprawidłowym ciśnieniem krwi. 

To nie mówi o tym, że te dzieci mają nadciśnienie, ale powinny być te dzieci w tym kierunku. Połączenie nadwagi i otyłości z nadciśnieniem to istotne czynniki ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego – mówiła prof. Anna Fijałkowska.

Złe nawyki i samopoczucie dzieci

Jednym z efektów pandemii są, jak wynika z deklaracji ankietowanych rodziców, nabyte złe nawyki u dzieci. W czasie pandemii 17 proc. dzieci sięgało po słone przekąski a 23 proc. po słodycze, częściej niż przed pandemią.

-To niepokoi o tyle, że te dzieci miały wówczas wyraźnie ograniczoną aktywność fizyczną i to się przełożyło na ich zachowania już teraz – oceniła prof. Anna Fijałkowska.

Z ankiet wynika także, że 44 proc. ośmiolatków spędza więcej czasu wolnego w tygodniu, przed ekranem komputera lub telewizora niż spędzały przed pandemią. W weekendy, chętniej przed ekranami czas wolny spędza 38 proc. dzieci.

MZ zapowiada kompleksowy plan działań

– Jeśli już teraz widzimy postępujące po pandemii efekty we wzroście dzieci otyłych i z nadwagą, to w przyszłości możemy się spodziewać dalszych konsekwencji i koniecznych interwencji zdrowotnych – mówił szef MZ Adam Niedzielski.

Minister zdrowia wskazał, że dotychczasowe działania są niewystarczające. W ramach Narodowego Programu Zdrowia, poszerzony zostanie zakres badań laboratoryjnych, aktywności fizycznej oraz analizy DNA dla 1 tys. uczniów klas pierwszych w 2022 r. Ta sama grupa uczniów zostanie ponowne przebadana w 2024 r., już jako 3-klasiści.

Ponadto, planowane jest przygotowanie i wdrożenie kompleksowego, międzyresortowego planu działań na rzecz poprawy stanu zdrowia. Zaangażowane, oprócz MZ, mają być także inne resorty, tj. Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu oraz Ministerstwo Rolnictwa.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Niepokojące dane. Wpływ pandemii COVID na zdrowie dzieci.. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasze Miasto: Drogowy armagedon w Częstochowie? Od 3 listopada czekają nas zmiany w organizacji ruchu! Cały tranzyt może jeździć przez centrum
Następny artykułRosjanie masowo wykupują sprzęt komputerowy