A A+ A++

Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku rząd planuje zawrzeć nową umowę społeczną z branżą górniczą. Z dokumentu wynika, że zlikwidowanych ma być 13 kopalń należących do Tauronu, Polskiej Grupy Górniczej, Bogdanki i Węglokoksu.

„Trzy kartki, pięć niepełnych stron, na jednej same nazwiska” – tak napisała o szykowanej umowie społecznej na Twitterze Daria Klimza, dziennikarka Tok.fm, która dotarła do tego dokumentu.

A powstał on w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Dotyczy transformacji górnictwa. Związkowcy otrzymali już projekt umowy społecznej. 13 stycznia mają rozmawiać na ten temat z przedstawicielami rządu.
Dokument nie podaje dokładnej daty likwidacji kopalń. Mówi jedynie o terminie zakończenia produkcji węgla w ogóle – w 2049 roku. To data graniczna – wygaszenia branży. Nieoficjalnie mówi się, że proces likwidacji rozpocznie się wcześniej.

Poseł Krzysztof Kozik z Libiąża w rozmowie z „Przełomem” powiedział, że kopalnie zaopatrujące w węgiel branżę energetyczną będą funkcjonować tak długo, dopóki będą działać elektrownie. W przypadku Janiny i Sobieskiego oznacza to, że ich działalność zakończy się wraz zaprzestaniem eksploatowania nowoczesnego bloku o mocy 910 MW elektrowni Jaworzno III. Kiedy to nastąpi? W wariancie optymistycznym, za około 20 lat. W pesymistycznym – szybciej.
– Unia Europejska stawia przed nami wyzwanie, by opierać się na odnawialnych źródłach energii – przypomina poseł.

Dodaje, że popiera przygotowywaną umowę społeczną, ale ma też do niej kilka zastrzeżeń. Zaznacza, że najważniejsza jest polska racja stanu, dlatego nie należy całkowicie rezygnować z konwencjonalnych źródeł energii.

Lista 13 kopalń, które mają zaprzestać wydobycia:

  • Sobieski, Janina i Brzeszcze należące do Tauronu
  • Bolesław Śmiały, Sośnica, Piast-Ziemowit, Ruda, ROW, Mysłowice-Wesoła, Wujek, Murcki-Staszic+Wujek należące do PGG
  • Bogdanka
  • Bobrek-Piekary należąca do Węglokoksu.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł‚Abecadło’ Juliana Tuwima w Bajkowych DEKlamacjach. Czyta Igor Kopański [wideo]
Następny artykułGdzie najczęściej kierowcy “zapominają” o ograniczeniu prędkości?