A A+ A++

Rewolucyjne odkrycie w dziedzinie astronomii zostało niedawno dokonane przez międzynarodowy zespół kierowany przez dr Floriana Peißkera z Instytutu Astrofizyki Uniwersytetu w Kolonii. Centrum ich zainteresowania stanowiła gromada gwiazd IRS13 położona w sąsiedztwie supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A (Sgr A). Odkryto, że gwiazdy składające się na tę gromadę są znacznie młodsze, niż wcześniej przypuszczano, co podważa istniejące teorie powstawania gwiazd.

Choć gromada IRS13 była znana astronomom od ponad dwóch dekad, dopiero niedawne badania pozwoliły na ustalenie jej dokładnego wieku. Łącząc dane z wielu teleskopów zgromadzonych przez lata, zespół ustalił, że wiek gwiazd w tej gromadzie wynosi zaledwie kilkaset tysięcy lat. Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę ekstremalne warunki panujące w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, które teoretycznie nie powinny pozwolić na istnienie tak młodych gwiazd.

Kluczową rolę w tych odkryciach odegrał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), który pozwolił astronomom uzyskać dokładne widmo Centrum Galaktyki. Dzięki temu udało się wykryć obecność lodu wodnego, co jest typowe dla młodych obiektów gwiazdowych. To potwierdzenie młodego wieku gwiazd w pobliżu czarnej dziury.

Jednym z najważniejszych ustaleń dr Peiskera i jego zespołu jest złożona historia powstawania i migracji IRS13. Gromada ta była pod wpływem różnych czynników, które spowodowały jej ruch w kierunku czarnej dziury. Powstała fala uderzeniowa na przedniej krawędzi gromady przypominała ruch statku w wodzie i prowadziła do wzrostu gęstości pyłu, co mogło przyspieszyć powstawanie gwiazd.

Nie tylko IRS13 skrywa tajemnice. Inna gromada gwiazd, gromada S, również znajduje się bardzo blisko czarnej dziury i składa się z nieoczekiwanie młodych gwiazd. To odkrycie podważa obecne teorie na temat powstawania gwiazd w ekstremalnych warunkach w pobliżu supermasywnych czarnych dziur.

Najnowsze badania dr Peiskera wskazują na konieczność przemyślenia naszego zrozumienia procesów powstawania gwiazd w centrum naszej Galaktyki. Wykorzystanie zaawansowanego instrumentarium JWST pozwala na dogłębne badania gromad gwiazdowych w pobliżu czarnych dziur. Te przełomowe odkrycia dostarczają cennych informacji, które otwierają nowe możliwości badawcze i prowokują do zadawania nowych pytań o złożoność naszego Wszechświata oraz o naturę powstawania gwiazd w tak ekstremalnych warunkach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkurs kulinarny „Słodkie sekrety… sernika”
Następny artykułZE SMAKIEM. Sałatka z ciecierzycy. Niebez_kozery22! CO TYDZIEŃ COŚ NOWEGO! CO TYDZIEŃ COŚ DOBREGO!