A A+ A++

Po pięciu wzrostowych sesjach z rzędu, notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały. Cena ropy WTI nadal jednak pozostaje wyraźnie powyżej 81 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent przekracza 86 USD za baryłkę. Dziś rano notowania ropy wyhamowały wczorajszą zniżkę, a nastroje na tym rynku pozostają relatywnie dobre. Wycenę ropy wspierają wczorajsze komunikaty ze strony Fed, sugerujące, że w tym roku będą miały miejsce oczekiwane wcześniej trzy obniżki stóp procentowych w USA.

Zapowiedzi łagodniejszej polityki monetarnej Fed oznaczają bowiem większe wsparcie dla amerykańskiej gospodarki, co z kolei polepsza oczekiwania popytu na paliwa. Warto jednak wspomnieć, że na razie istotnego ożywienia popytu nie widać, a sezonowy wzrost zapotrzebowania na paliwa jest oczekiwany dopiero za półtora miesiąca.

Tymczasem wczorajsze dane dotyczące zmiany zapasów paliw w USA przyciągnęły uwagę w zasadzie tylko jednym akcentem: nieoczekiwanym spadkiem zapasów benzyny. W poprzednim tygodniu zapasy benzyny w USA spadły bowiem o 3,31 mln baryłek przy oczekiwaniach ich symbolicznej zniżki o 100 tys. baryłek. Jednocześnie, jest to już siódmy z rzędu spadek zapasów benzyny w USA.

Pomijając oznaki relatywnie dużego popytu na paliwa w USA, wsparciem dla notowań ropy pozostają obawy o spadek podaży tego surowca w związku z konfliktem na linii Ukraina-Rosja, bowiem w ostatnich tygodnia Ukraina podjęła wzmożone ataki na rosyjskie rafinerie.

ZŁOTO

Cena złota na rekordach po komunikacie Fed.

Marzec tego roku na rynku złota należy w dużym stopniu do kupujących. Po delikatnym odreagowaniu spadkowym, które miało miejsce w poprzednim tygodniu, bieżący tydzień ma szansę zakończyć się na sporym plusie. Wczoraj ceny złota wystrzeliły w górę o ponad 2% po wyczekiwanym komunikacie ze strony Rezerwy Federalnej.

Mimo że Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to wczoraj prezes Fed, Jerome Powell, w swoim wystąpieniu jasno dał do zrozumienia, że plany trzech obniżek stóp procentowych w USA w bieżącym roku pozostają niezmienione. To rozwiało wątpliwości inwestorów, obawiających się przedłużającego się jastrzębiego podejścia Fed do polityki monetarnej. W rezultacie, wzrosły oczekiwania pierwszej obniżki stóp na posiedzeniu w czerwcu.

Słowa Powella poskutkowały spadkiem wartości dolara i rentowności obligacji amerykańskich, co przy jednoczesnym dość powolnym spadku inflacji sprawia, że realne stopy procentowe są coraz niższe – a ten scenariusz jest korzystny dla złota. Dziś notowania kruszcu poruszają się w okolicach rekordów historycznych, ponad poziomem 2200 USD za uncję.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTajny raport RCMP ostrzega przed zamieszkami
Następny artykułSpotify przekazało ponad 150 milionów złotych właścicielom praw do muzyki w Polsce w ubiegłym roku