Niemieckie Ministerstwo Gospodarki przygotowuje wsparcie dla konwersji elektrowni węglowych na gaz lub biomasę
31.03.2021r. 08:35
Według raportu Enervis, elektrowni konsultowanej przez EnBW i Onyx, konwersja elektrowni węglowych na biomasę mogłaby “nie tylko znacząco przyczynić się do szybkiego zmniejszenia emisji CO 2 , ale także utrzymać wydajność systemu przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury”.
Raport stwierdza, że konwersja jest technicznie wykonalna i jest praktykowana na poziomie międzynarodowym. Jedyną alternatywą jest budowa nowych elektrowni. Argument dotyczy podstawowego problemu likwidacji elektrowni węglowych, co wiąże się z utratą mocy elektrowni, gdy nie wieje wiatr i nie świeci słońce.
Na przykład trzy niemieckie elektrownie węglowe spośród łącznie jedenastu, zostały uznane za niezbędne do funkcjonowania niemieckiego systemu elektroenergetycznego. W związku z tym niemieccy operatorzy systemów przesyłowych wymagają, aby te zasoby pozostawały w stanie gotowości, zamiast ostatecznie wyłączać je latem.
Uważa się, że nowe elektrownie gazowe są preferowanym zamiennikiem wyłączonych elektrowni węglowych. Ich zastosowanie jest bardzo elastyczne i w przyszłości mogą być zasilane neutralnym dla klimatu wodorem. W tej chwili wątpliwe jest, czy będą dostępne na czas.
“Przy obecnych zasadach gry na rynku nikt nie chce inwestować w nowe elektrownie gazowe” – mówi Peter Feldhaus, szef Onyx Power. Inwestycje musiałyby nastąpić w ciągu kilku lat. Dlatego też konwersja istniejących elektrowni węglowych na spalanie biomasy wydaje się interesująca – zgadza się Bernd Westphal, rzecznik ds. Polityki gospodarczej partii parlamentarnej SPD.
“Przejście z elektrowni węglowych na spalanie biomasy umożliwiłoby przywrócenie stabilnej produkcji w bardzo krótkim czasie. Przyczynia się to do stabilizacji całego systemu i jest również przyjazne dla klimatu “- powiedział Westphal Handelsblatt.
W raporcie stwierdza się, że bez dotacji konwersja byłaby nieopłacalna w dzisiejszych warunkach rynkowych i zawiera konkretne propozycje dotyczące tego, jak mógłby wyglądać taki system dotacji. Bazując na doświadczeniach z Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii, w raporcie wynika, że tzw. Kontrakt na różnicę wydaje się najlepszym rozwiązaniem w zakresie finansowania odbudowy i eksploatacji elektrowni.
Zgodnie z obliczeniami modelowymi dotyczącymi konwersji czterech referencyjnych elektrowni, w sprawozdaniu stwierdzono, że dotacja musiałaby wynieść średnio 37 EUR za MWh (967 CZK / MWh), gdyby pomoc trwała dziesięć lat. Według raportu jest to poziom porównywalny z dotacjami w Danii i Wielkiej Brytanii.
Jednak niemieckie ministerstwo planuje ustalić kilka warunków, które będą musieli spełnić wnioskodawcy. Na przykład “należy zapewnić, aby wykorzystywana biomasa była zrównoważona, efektywnie wykorzystywana i produkowana w sposób neutralny pod względem emisji gazów cieplarnianych” – stwierdziło ministerstwo w odpowiedzi na pytanie zadane przez Handelsblatt.
Dostępność zrównoważonej biomasy nie będzie czynnikiem ograniczającym. Przykładowo, rynek pelletu drzewnego, który jest powszechną alternatywą dla elektrowni na biomasę, rośnie stabilnie od kilku lat. Co więcej, zdaniem ekspertów w tej dziedzinie, jej rozwój jest daleki od zakończenia.
W tym kontekście wydaje się realistyczne, że potencjał konwersji elektrowni węglowych na biomasę mógłby zostać faktycznie wykorzystany. Enviva przewiduje, że elektrownie o mocy zainstalowanej do 4 GW mogą zostać przekształcone w biomasę.
Źródło: oenergetice.cz
ENERGETYKA – najpopularniejszy dział w naszym portalu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS