Dzisiaj, 7 stycznia (12:46)
Kondycja Kościoła katolickiego w Polsce staje się coraz słabsza – pisze niemiecki publicysta Gerhard Gnauck we “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. “Przez stulecia Kościół katolicki w Polsce był warownym zamkiem. Sekularyzacja i skandale sprawiają, że jego mury kruszą się. Przed wyborami parlamentarnymi widać radykalizację stanowisk” – zauważa Gnauck.
Przez długi czas Polska i chrześcijaństwo wydawały się nierozłączne. “Polonia semper fidelis” (Polska zawsze wierna) – brzmi łacińskie powiedzenie. Rok 966, gdy książę Mieszko I przyjął chrzest, uważany jest za początek polskiej państwowości. Polska związała się z chrześcijaństwem typu zachodnioeuropejskiego i z Rzymem, co odróżnia ją od prawosławnych wschodnich sąsiadów zorientowanych na Bizancjum – pisze Gerhard Gnauck w materiale opublikowanym we “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS).
Autor, warszawski korespondent niemieckiej gazety, przedstawia historię relacji między Polakami a Kościołem katolickim w okresie zaborów, w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 oraz w okresie powojennym, gdy Polską rządzili komuniści. “Kościół był wtedy warownym zamkiem, w którym naród mógł pielęgnować wiarę i tożsamość” – tłumaczy niemiecki dziennikarz.
Gerhard Gnauck zwraca uwagę na cezurę, jaką był upadek komunistycznej dyktatury w 1989 r.: “Kościół stracił jedyną w swoim rodzaju społeczną rolę, jego autorytet uległ zachwianiu”. Rosnący odsetek obywateli w systemie demokratycznym oczekiwał od Kościoła politycznej powściągliwości. Papież Jan Paweł II potrafił utrzymać jedność Kościoła, ale po jego śmierci w 2005 r., siły konserwatywne i liberalne zaczęły oddalać się od siebie – czytamy w “FAS”.
“W minionych latach Kościół znalazł się pod bezprecedensową presją” – stwierdził autor, wskazując na malejącą liczbę wyznawców, … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS