A A+ A++

Wcześniej – w listopadzie 2022 r. Uniper złożył pozew przeciwko Gazpromowi do międzynarodowego sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Uniper domaga się od Gazpromu zrekompensowania strat spowodowanych brakiem dostaw rosyjskiego gazu od czerwca, pomimo obowiązującego kontraktu. Kwota roszczenia jest rekordowa – 11,6 mld euro.

Ani Uniper ani Fortum nie płaczą nad stratą swoich rosyjskich aktywów, bo spisały je już na straty. Uniper postanowił „zdystansować się jak najmocniej” od swojej rosyjskiej „spółki-córki” Unipro (zarządza pięcioma elektrowniami wodnymi o mocy 11 GW).

Firma poinformowała, że ​​kierownictwo Unipro nie bierze udziału w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji w samym Uniper. Spółki oddzieliły także swoje systemy informatyczne i przepływy finansowe. Utrata dostępu do zachodniego oprogramowania i finansowania mocno uderzyła w Unipro.

Niemcy przypomnieli, że decyzja o sprzedaży Unipro została podjęta latem 2021 roku. Transakcja została uzgodniona z kupującym, ale władze rosyjskie nie wydały niezbędnych zezwoleń na jej realizację.

We wrześniu władze niemieckie ogłosiły plany nacjonalizacji Uniper (odkupiły 99 proc. udziałów Fortum za 0,5 mld euro) i zainwestowały w koncern łącznie 8 mld euro (1,70 euro na akcję).

Teraz Uniper zarządza już terminalami LNG zbu … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВагнер вербует беларусов: требует готовность воевать, в частности в странах НАТО – ЦНС
Następny artykułSkrzyżowanie ul. Królowej Jadwigi i Krzywej zostanie zamknięte