A A+ A++

Teologia powinna być nadal obecna na uniwersytetach państwowych – stwierdziła Komisja Nauki Wiary Niemieckiej Konferencji Biskupów. 6 czerwca opublikowała ona oświadczenie, w którym podkreślono, że zgodnie z niemiecką konstytucją właśnie uniwersytet jest miejscem, „w którym różne nauki z właściwymi sobie przedmiotami i metodami – w tym teologia – mają swoją wspólną instytucjonalną lokalizację”.

Episkopat odniósł się do zaleceń Niemieckiej Rady Nauki i Nauk Humanistycznych z 2010 r., które podkreśliły między innymi interes społeczny w „umiejscowieniu kwalifikacji naukowych nauczycieli religii i zawodów duszpasterskich w instytucjach państwowych w celu zapewnienia standardów racjonalności przy jednoczesnym uznaniu wolności religijnej”. W oświadczeniu zaznaczono, że Kościół katolicki pragnie być integralną częścią społeczeństwa, w tym wspólnoty akademickiej, aby móc krytycznie i konstruktywnie wypełniać swoją misję ewangelizacyjną. „Obejmuje ona stałe wymaganie od siebie, aby trwać w dialogu z naukami i kulturami (por. GS 44) i nie izolować się” – zaznaczono, dodając, że nie jest to jedyny powód potrzeby obecności teologii na uniwersytetach.

Biskupi przypomnieli, że teologia zakłada „dążenie do prawdy” i może być rozumiana jako „nauka wiary”, wnosząc znaczący wkład akademicki w refleksję nad praktycznym „ja” i miejscem człowieka w świecie”.

„Bez teologii uniwersytetowi brakowałoby czegoś istotnego” – przekonuje episkopat. „Jej znaczenie nie ogranicza się do bycia dyscypliną edukacyjną. Dlatego we wspólnym interesie Kościoła, środowiska akademickiego i społeczeństwa powinno być zapewnienie, że teologia pozostanie mocno zakorzeniona na naszych uniwersytetach” – czytamy w oświadczaniu. Jednocześnie podkreślono, że Kościół jest również „ubogacony przez teologię sprawdzającą się w dyskursie uniwersyteckim, który byłby trudny do zastąpienia: tutaj wiara odpowiada na forum rozumu w czasie rzeczywistym; jako «laboratorium kulturowe» teologia poszukuje odpowiednich modeli refleksji i form wyrażania wiary w dzisiejszym świecie” – zaznaczyła Komisja Nauki Wiary Niemieckiej Konferencji Biskupów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCSIRT KNF ostrzega! Klienci popularnego banku na celowniku przestępców
Następny artykułRudzcy policjanci doskonalą strzelanie dynamiczne pod okiem instruktorów