Dodała, że w większości przypadków takie wypowiedzenia, także w tej szczególnej sytuacji, są niezgodne z prawem. – Niestety, epidemia jeszcze bardziej utrudnia pracownikom egzekwowanie swoich uprawnień na drodze sądowej – zauważyła. Punkt “Uczciwa mobilność” udziela polskim pracownikom porad związanych z prawem pracy i koronawirusem pod numerem 0049 800 0005780.
Środki mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa skomplikowały sytuację polsko-niemieckiego pogranicza. Z tego powodu punkt informacyjny “Uczciwa mobilność” w Berlinie odebrał w ostatnich dniach prawie 600 telefonów od pracowników zagranicznych, którym epidemia koronawirusa utrudniła wykonywanie pracy na terenie Niemiec, w tym od wielu Polaków. – Część osób zdecydowało się zostać w domu po polskiej stronie granicy, ze względu na opiekę nad dziećmi lub obawę przez zakażeniem – powiedziała PAP Agnieszka Misiuk, doradca w kwestiach prawa pracy na terenie Niemiec.
Zobacz również
Są też Polacy, którzy zdecydowali się pozostać po niemieckiej stronie, by dalej pracować w Niemczech. Ponad 200 wniosków o dopłaty na zakwaterowanie złożyły od poniedziałku przedsiębiorstwa, które zatrudniają polskich pracowników na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego – dowiedział się PAP od władz landowych. – Złożono już ponad 200 wniosków – powiedział w czwartek w rozmowie z PAP sekretarz stanu w rządzie Meklemburgii-Pomorza Przedniego Patrick Dahlemann. Wytłumaczył, że pojedynczy formularz może obejmować większą ilość pracowników.
Od poniedziałku firmy działające na terenie landu mogą składać wniosek o wsparcie dla polskich pracowników w wysokości 65 euro dziennie oraz 20 euro na dodatkowego członka rodziny. Pracownik może z dodatku opłacić lokum po niemieckiej stronie.
Jest to tymczasowe rozwiązanie trzech niemieckich landów, Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Saksonii, dla polskich obywateli, którzy mieszkają na terenie własnego kraju, ale pracują po stronie niemieckiej. Dodatek wprowadzono po decyzji polskich władz z 25 marca, na mocy której osoby powracające z Niemiec do Polski muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie co wyklucza codzienny dojazd do pracy w Niemczech.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni tym polskim pracownikom, którzy po … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS