Pozwy złożyły też RWE, Engie, Enii
W związku z orzeczeniem arbitrażu Uniper poinformował, że zrywa długoterminowe umowy na zakup rosyjskiego gazu, zgodnie z którymi Gazprom miał pompować do Niemiec rocznie 24 mld m sześc. Wyrok ze Sztokholmu „zapewnia Uniperowi jasność prawną” – powiedział dyrektor generalny firmy Michael Lewis. „Otrzymawszy prawo do rozwiązania umów zgodnie z orzeczeniem arbitrażu, rozwiązujemy umowy z Gazprom Export” – dodawał.
Decyzja sądu na korzyść Unipera może być dopiero początkiem przegranych Gazpromu. Łączna kwota roszczeń kierowanych przeciwko rosyjskiemu dostawcy w związku z zaprzestaniem dostaw gazu na rynek unijny zbliża się do 22 mld euro.
Oprócz Uniper, inny niemiecki importer gazu, RWE (import 1 mld m sześc. rocznie) zażądał od Gazpromu ponad 1 mld euro odszkodowania. Francuska Engie (import 2 mld m sześc. rocznie) zażądała od Gazpromu około 1,5 mld euro. Włoska Eni złożyła pozew w maju 2023 r., nie podając kwoty. Biorąc pod uwagę wielkość zakupów – około 20 mld m sześc. rocznie – może to wynosić kilkanaście miliardów euro, podobnie jak u niemieckich importerów.
Europol Gaz i Bulgargaz też czeka na odszkodowanie
W maju 2023 roku polski EuRoPol Gaz zażądał od Gazpromu odszkodowania za straty. Spółka obsługująca polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, tłoczący gaz z Syberii Zachodniej do odbiorców w Niemczech, złożyła pozew na 6 miliardów złotych, czyli dziś to 1,38 mld euro, za złamanie umowy. W maju 2024 roku bułgarski Bulgargaz zażądał od Gazpromu 400 mln euro.
Według źródeł agencji Reuters w Uniper nie mają złudzeń, że Gazprom faktycznie zapłaci zasądzone w arbitrażu odszkodowanie. Z opubl … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS