A A+ A++

W wyborczą niedzielę mieszkańcy Berlina wypowiedzieli się także za uspołecznieniem 240 tysięcy mieszkań, należących do dużych koncernów. Referendum pod hasłem “Wywłaszczyć Deutsche Wohnen i spółkę” odbyło się w stolicy Niemiec wraz z wyborami do Bundestagu, parlamentu miasta (Senatu) i rad dzielnicowych. Było ono efektem działań i inicjatywy obywatelskiej, która zrodziła się na fali protestów wiosną 2019 roku przeciwko szybko rosnącym czynszom. Ponad 80 procent berlińczyków wynajmuje mieszkania.

W niedzielę mieszkańcy Berlina mieli odpowiedzieć na pytanie, czy są za uspołecznieniem mieszkań należących do wielkich koncernów na rynku nieruchomości, które posiadają więcej niż 3000 lokali mieszkalnych i są obwiniane o drastyczny wzrost czynszów w ostatnich latach. Chodzi przede wszystkim o potentata na stołecznym rynku, koncern Deutsche Wohnen, właściciela 160 tysięcy mieszkań, w tym 116 tysięcy na obszarze Berlina, ale także koncerny Akelius i Vonovia. W ręce “zakładu prawa publicznego”, jak proponowali inicjatorzy referendum, miałoby w sumie przejść 240 tysięcy mieszkań. Koncerny miałyby otrzymać odszkodowanie.

Niewiążący wynik

Większość berlińczyków poparła ten pomysł. Krzyżyk przy “tak” postawiło 56,4 procent, czyli ponad milion głosujących, podała w poniedziałek przewodnicząca berlińskiej Komisji Wyborczej. Przeciwko opowiedziało się 39 procent.

Ponieważ inicjatorzy referendum nie poddali pod głosowanie konkretnego projektu ustawy albo zmiany konstytucji, wynik referendum nie jest wiążący. Berliński Senat nie ma obowiązku opracowania ustawy dotyczącej uspołecznienia mieszkań. Przedstawiciele inicjatywy “Wywłaszczyć Deutsche Wohnen i spółkę” jednak od dawna podkreślali, że władze miasta będą mogły po prostu zignorować zdanie obywateli.

W poniedziałek liderka berlińskiej SPD i najpewniej przyszła burmistrz miasta Franziska Giffey zapewniła, że nie zamierza lekceważyć decyzji mieszkańców. – Ten wynik referendum … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTeamGroup prezentuje najśmieszniejszy dysk SSD – takiego modelu jeszcze nie było
Następny artykułRozpoczynasz działalność gospodarczą? Poznaj ulgi z których możesz skorzystać – dyżur eksperta