A A+ A++

​Szefowa niemieckiego MSZ zapowiedziała, że w przypadku nowej agresji ze strony Rosji Niemcy mają do dyspozycji szeroki zakres odpowiedzi, włącznie z kwestią Nord Stream 2. Annalena Baerbock broni decyzji niemieckiego rządu o odmowie dostaw broni dla Ukrainy, która obawia się kolejnej rosyjskiej inwazji.

– Zmieniać kurs w polityce zagranicznej w tej kwestii o 180 stopni “należy z pełną świadomością, a przede wszystkim tak, aby nie zamykać drzwi do deeskalacji, które tak nieśmiało są w tej chwili otwierane – powiedziała Baerbock w czwartek w Bundestagu, odnosząc się do wznowienia rozmów w formacie normandzkim.

– Niemiecki rząd pracuje nad silnym pakietem sankcji – powiedziała szefowa MSZ. – W przypadku nowej agresji mamy do dyspozycji szeroki zakres odpowiedzi, włącznie z Nord Stream 2 – dodała Baerbock. Wspomniała, że Niemcy wspierają Ukrainę także militarnie, dostarczając 5000 hełmów, pomagając przy budowie schronów ochronnych i szkoleniu ukraińskich żołnierzy. Dialog ma jednak absolutny priorytet. – Kto rozmawia, nie strzela. Dlatego fatalnie jest już teraz odrzucać wznowienie dialogu – przyznała.

Szefowa niemieckiego MSZ dodała także, że rząd niemiecki dalej stawia na wspieranie Ukrainy gospodarczo i finansowo. W kwestii polityki wobec Ukrainy Baerbock, która reprezentuje Zielonych, ma poparcie partnerów koalicyjnych z SPD i FDP.

Opozycja: Potrzebna jasna ocena sytuacji

Podczas debaty w Bundestagu przyszły szef CDU, Friedrich Merz, zarzucił kanclerzowi Olafowi Scholzowi brak zaangażowania. – Grozi wojna w części naszego kontynentu, która ucierpiała z powodu zbrodni II wojny światowej w szczególnie brutalny sposób – powiedział Merz, dodając, że zagrożenie dla pokoju w Europie pochodzi wyłącznie ze strony Federacji Rosyjskiej i Władimira Putina. – Ludzie w naszym kraju oczekują od pana teraz, że przedstawi pan w niemieckim parlamencie jasną ocenę sytuacji z własnego punktu widzenia, a przede wszystkim wskaże pan na konsekwencje dla Niemiec i Europy – powiedział Merz, zwracając się do Scholza.

W związku z masowymi ruchami wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą na Zachodzie pojawiły się obawy, że Kreml może planować inwazję na s … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChallange Cup K: Ciekawe rozpoczęcie ćwierćfinałów
Następny artykułNadleśnictwo Sucha odkupuje prywatne lasy i grunty