W 2020 roku, według szacunków organizacji pomocy bezdomnym, 256 tys. osób w Niemczech nie miało własnego stałego miejsca zamieszkania, a około 20 proc. z nich mieszkało na ulicy. Szacuje się, że ok. 20 tys. bezdomnych to dzieci lub nieletnia młodzież – podała w środę telewizja ARD.
W ubiegłym roku 256 tys. osób żyło w RFN bez własnego mieszkania na podstawie umowy najmu. Wśród nich około 45 tys. to bezdomni – ogłosiło Federalne Stowarzyszenie Pomocy Bezdomnym. W 2018 roku 237 tys. ludzi nie miało stałego miejsca zamieszkania.
Bezdomni w Niemczech
Dwie trzecie osób bez stałego dachu nad głową stanowili mężczyźni. Mniej więcej co trzeci bezdomny nie był obywatelem RFN. Nie ma dostępnych danych społeczno-demograficznych dla grupy bezdomnych uznanych za uchodźców. Z powodu pandemii koronawirusa jest więcej bezdomnych i osób bez własnego mieszkania – szacuje stowarzyszenie. – Wiele organizacji pomocowych musiało ograniczyć swoje oferty zakwaterowania i usługi doradcze – powiedziała dyrektor wykonawcza Werena Rosenke.
ZOBACZ: W Krakowie rozpoczęto szczepienia osób w kryzysie bezdomności
Większość ludzi bez własnego domu to osoby samotne. W szczególności zagrożone bezdomnością są gospodarstwa jednoosobowe o niskich dochodach, rodzice samotnie wychowujący dzieci oraz małżeństwa wielodzietne. W Niemczech brakuje tanich mieszkań dla tej grupy, jak również dla samotnych kobiet.
– Przy obiecanych przez koalicję SPD, Zielonych i FDP 100 tys. mieszkań socjalnych rocznie nie można w wystarczającym stopniu przeciwdziałać brakowi tanich mieszkań. Oprócz mieszkań socjalnych potrzebne jest kolejne 100 tys. mieszkań w przystępnych cenach – podkreśliła Rosenke.
pgo/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS