A A+ A++

Nowy wariant tego pojazdu w wersji opancerzonego ambulansu polowego został zaprezentowany w czasie konferencji dotyczącej medycyny wojskowej w Koblencji w dniach 14-15 października br. Według deklaracji obecnego producenta tych wozów czyli Rheinmetalla podwyższony Fuchs zapewnia wiele możliwości. Wóz ten może być wykorzystywany w różnych rolach, począwszy od wozu dowodzenia, po wspomniany wóz ewakuacji medycznej. W tej ostatniej może przewozić czterech rannych, w tym dwóch leżących i dwóch siedzących.

Zmodernizowany Fuchs posiada nowy, mocniejszy silnik, a także nową skrzynię rozdzielczą i układ hamulcowy oraz cyfrowy układ elektryczny. Dzięki wprowadzonym zmianom w zakresie powiększenia nadwozia tego pojazdu jego obecna pojemność wynosi 12 metrów sześciennych. Ponadto wysokość wnętrza wzrosła z 1,26 m do 1,6 m, co znacząco zwiększa pojemność oraz komfort pracy załogi. Dodatkowe wyposażenie stanowi zaawansowany system obserwacji dookolnej, który zwiększa świadomość sytuacyjną załogi. Istnieje także opcjonalna możliwość instalacji dodatkowy sensorów czy systemów uzbrojenia zgodnie z wymaganiami użytkownika. 

Reklama

Rodzina wozów Fuchs/Fox 1/2 znajduje się na uzbrojeniu w blisko 10 państwach, w których stanowi podstawowy typ kołowego transportera opancerzonego lub jest wykorzystywany w wybranych wersjach specjalistycznych. Jak dotąd Bundeswehra nadal ma eksploatować ponad połowę z 1041 dostarczonych wozów, z czego do końca 2020 roku 272 z nich ma zostać zmodernizowanych do najnowszej wersji A8. Fuchsy są częściowo zastępowane nową rodziną kołowych wozów bojowych GTK Boxer. Algieria zamówiła w 2014 roku aż 980 egzemplarzy Fuchs 2, które są produkowane w tym kraju na licencji i mają stać się podstawowym wozem tej klasy w algierskiej armii. Niewielką partię liczącą 36 egzemplarzy w wersji Fuchs 1 zakupiła także Arabia Saudyjska.

Do najpopularniejszych eksportowych wersji specjalistycznych tego wozu należy wersja kołowego wozu rozpoznania skażeń NBC o nazwie SpürFuchs/Fox A3/ABC (amerykańskie oznaczenie M93 Fox). Wyposażony został on w pełni zintegrowany zestaw sensorów i systemów do wykrywania i identyfikacji broni ABC. Wozy w tej wersji wyprodukowane dotąd w ilości prawie 300 egzemplarzy trafiły na uzbrojenie pododdziałów walki z bronią ABC w siłach zbrojnych takich państw jak Holandia (12 egzemplarzy), Kuwejt (23 egzemplarze), Norwegia (8 egzemplarzy), Stany Zjednoczone (ok. 123 egzemplarzy), Wielka Brytania (11 egzemplarzy) czy Zjednoczone Emiraty Arabskie (32 egzemplarze).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielki powrót studniówek w Toruniu już w styczniu. Maturzyści są zaszczepieni, a sale zarezerwowane
Następny artykułW „Ostatnim pojedynku” #meetoo przeniosło się w XIV wiek. Efekt? Filmowy Frankenstein