A A+ A++

W Niemczech, w pobliżu granicy z Polską, przeprowadzona została z udziałem urzędników z obu krajów akcja kontroli ciężarówek z odpadami. Spośród kilkunastu skontrolowanych pojazdów właściciel jednego będzie odpowiadał za nielegalny przewóz śmieci. W środę najczęściej wieziono do naszego kraju zużyte opony, stare ubrania, papier i odpady metalowe.

We wspólnej akcji urzędnicy Federalnego Urzędu Transportu Towarowego z kilku niemieckich landów i kontrolerzy z Polski sprawdzili przewóz odpadów z Niemiec do Polski. Szczególną uwagę zwracano na auta wiozące śmieci na autostradzie A12. Punkt kontrolny został utworzony prze zjeździe Frankfurt nad Odrą – Zachód.

Folia z uprawy szparagów na polskim polu

Berend Wilkens, dyrektor zarządzający Przedsiębiorstwa Odpadów Niebezpiecznych Brandenburg/Berlin (SBB) powiedział, że akcja miała na celu wykrycie nielegalnego transportu odpadów.

Urzędnik poinformował, że w ostatnim czasie na polach w Polsce zostały porzucone znaczne ilości folii używanej w uprawie szparagów.

ZOBACZ: Nielegalne odpady jak tykające bomby. Urzędnicy bezradni

Jego firma zajmuje się także śledztwem w sprawie transportu 110 tys. ton odpadów budowlanych, które nielegalnie trafiły z Niemiec do Polski.

Wilkens poinformował, że wśród najczęściej podrzucanych rodzajów śmieci są tworzywa sztuczne, odpady elektroniczne i części samochodowe.

Skontrolowano kilkanaście pojazdów

Z kolei niemieckie Ministerstwo Środowiska poinformowało, że w środę podczas kontroli sprawdzonych zostało 13 pojazdów. W siedmiu ciężarówkach wiezione były odpady. A w czterech przypadkach inspektorzy mieli zastrzeżenia wynikające z ustawy o odpadach.

Wywożone śmieci to zużyte opony, stare ubrania, papier i odpady metalowe.

ZOBACZ: Plastik, szkło i odpady po remoncie… Wody Polskie walczą z plagą śmieci

Jedną sprawę zakwalifikowano jako nielegalny przewóz odpadów.

Według niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska statystyki policyjne mówią, że w 2020 r. ścigano ponad 230 przypadków nielegalnego transportu odpadów, po około 250 w poprzednim roku i ponad 200 w 2018 r.

Przewóz niebezpiecznych odpadów wymaga w Niemczech zezwolenia. Nielegalny transport skutkuje postępowaniem karnym, grzywnami, a nawet więzieniem.

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędzie nowa kanalizacja deszczowa w rejonie Zacisza i Czarkowa. Kontrakt opiewa na 17 mln zł
Następny artykułPoznań: Kolejna kamienica wyremontowana. Zachwyca urodą! (ZDJĘCIA)