A A+ A++

Berliński sąd skazał na karę dożywotniego więzienia Wadima Krasikowa za zabójstwo czeczeńskiego dowódcy polowego Zelimchana Changoszwilego. Mężczyzna został zabity 23 sierpnia 2019 w Berlinie. Według śledczych, za morderstwem stoją ludzie powiązani ze służbami specjalnymi Rosji.

56-letni Rosjanin został skazany na dożywocie ponad dwa lata po śmiertelnym postrzeleniu w Berlinie Gruzina czeczeńskiego pochodzenia. Changoszwili zginął od strzału z bliskiej odległości. Został zabity w środku dnia, w jednym z berlińskich parków. Sąd Apelacyjny w Berlinie uznał w środę oskarżonego za winnego zabójstwa w tzw. procesie o „morderstwo w Tiergarten”.

Sąd uznał za udowodnione, że obywatel Rosji zastrzelił Gruzina w parku w centrum stolicy w sierpniu 2019 roku. Sędziowie uznali ponadto szczególną powagę winy, która praktycznie wyklucza możliwość wcześniejszego zwolnienia z więzienia. Wyrok jest zgodny z żądaniem Prokuratury Generalnej, która przejęła śledztwo i oskarżenie ze względu na szczególną wagę sprawy. Urząd jest przekonany, że był to zamach zlecony przez rosyjskie władze. Obrona oskarżonego domagała się uniewinnienia.

– Zbrodnia została skrupulatnie przygotowana przez pomocników stacjonujących w Berlinie – powiedział sędzia Olas Arnoldi podczas ogłaszania wyroku.

Media: Zamach w Berlinie zleciła FSB

Zabity w Tiergarten Changoszwili został przez Rosję „uznany za wroga państwa przede wszystkim dlatego, że walczył przeciwko Rosji w wojnie czeczeńskiej. Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał zamordowanego Gruzina (…) „bandytą” i „mordercą”” – pisze portal tygodnika Spiegel.

Krasikow w celu popełnienia przestępstwa udał się do Berlina, posługując się fałszywym dowodem tożsamości. Według aktu oskarżenia przed dokonaniem zbrodni podjechał do ofiary od tyłu na rowerze w parku w centrum Berlina i z pistoletu z tłumikiem oddał do ofiary trzy strzały. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji w pobliżu miejsca przestępstwa bezpośrednio po jego popełnieniu w dniu 23 sierpnia 2019 r. i od tego czasu był tymczasowo aresztowany.

Na początku procesu zaprzeczał powiązaniom z państwem rosyjskim i tajnymi służbami FSB, a jego adwokaci wyjaśniali, że nazywa się Wadim Sokołow, ma 50 lat i jest inżynierem budownictwa.

Aresztowanie i proces Krasikowa przyczyniły się do wzrostu napięcia między Niemcami a Rosją – odnotowują agencje. Kreml uznał oskarżenia o udział rosyjskich służb w zabójstwie Changoszwilego za „całkowicie bezpodstawne”.

W Turcji aresztowano Rosjan podejrzanych o planowanie zamachów na czeczeńskich dysydentów

Orzeczenie to może jeszcze bardziej nadwerężyć stosunki niemiecko-rosyjskie – zauważają media. Zbrodnia i śledztwo w jej sprawie mocno wpłynęły na stosunki między Rosją a Niemcami. Po tym przestępstwie rząd niemiecki zareagował wydaleniem dwóch rosyjskich dyplomatów. Strona rosyjska odrzuciła oskarżenia jako bezpodstawne.

Ówczesny minister spraw zagranicznych Heiko Maas już w przeszłości groził Rosji dalszymi reakcjami na zabójstwo w Tiergarten. Stwierdził, że rząd niemiecki najpierw poczeka na wyrok.

– W przypadku, gdyby w tym wyroku pojawiły się analogiczne ustalenia, trzeba się liczyć z tym, że będziemy musieli zareagować ponownie – przypomina portal tygodnika Zeit.

Niemcy – Rosja: skandal dyplomatyczny z politycznym zabójstwem w tle

cez/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę ws. przepisów o informacji publicznej
Następny artykułSesja Naukowa „Z Dziejów Miasta i Powiatu Przeworskiego w XX wieku”