A A+ A++

Niemcom znowu nie podoba się polska inwestycja. Chcą ją zablokować w sądzie.

Rząd chce rozbudować zapory przeciwpowodziowe po polskiej stronie Odry, m.in. w okolicach Słubic. W sierpniu 2020 r. Brandenburgia wniosła sprzeciw od polskiej decyzji środowiskowej, ale został on oddalony w sierpniu br. Spór z Niemcami nasilił się w marcu, kiedy w Polsce ruszyły prace budowlane.

Jak informują niemieckie media, władze Brandenburgii po raz kolejny próbują zablokować tę inwestycję w sądzie. Dziennik Maerkische Oderzeitung informuje, że skarga w przyspieszonym trybie postępowania ma wpłynąć do warszawskiego sądu administracyjnego najpóźniej do 16 listopada, a sąd powinien ją rozpatrzyć do połowy grudnia.

Rzecznik ministerstwa środowiska Brandenburgii uzasadnił ten pozew, rzecz jasna, dbałością o środowisko naturalne. Zdaniem Niemców nasza inwestycja „nie uwzględnia w wystarczającym stopniu przewidywanego transgranicznego oddziaływania na środowisko i obecnego stanu ekologicznego Odry”. Rzecznik dodał, że minister środowiska Axel Vogel z Zielonych poinformował o tym kroku rząd niemal dwa tygodnie temu. Wcześniej pozew złożyły kilka działających w Niemczech „organizacji ekologicznych”. Warszawski sąd nakazał polskiemu organowi ochrony środowiska większe uwzględnienie w projekcie jego wpływu na zwierzęta i ich siedliska, ale nie nakazał wstrzymania budowy.

Do sprawy odniosła się na Twitterze minister środowiska Anna Moskwa. “Brandenburgia informuje o zamiarze złożenia skargi do WSA w Warszawie przeciwko Polsce w temacie Odry i realizacji umowy przeciwpowodziowej Polska-Niemcy” – napisała – „Ciekawy casus. Niemcy złożą donos na siebie do polskiego sądu, że nie zamierzają chronić przed powodzią ani swoich, ani polskich obywateli”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polskie Radio Autor: WM

Fot.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Odporyszowie ukraińscy weterani wychodzą z traumy piekła wojny. W Tarnowie dziękowali wolontariuszkom, które ślą pomoc na front
Następny artykułNowe badania techniczne już obowiązują. Diagności zwrócą uwagę na jedną rzecz