A A+ A++

Jura Krakowsko-Częstochowska. Nie tylko skałki są jej zaletą

Wapienno-skalne jaskinie, skałki i duża ilość drzew sprawiają, że klimat tego regionu jest unikatowy. To baza wypadowa miłośników wspinania się, ale nie jest to jedyna atrakcja regionu. Dodajmy zapuszczone dworki szlacheckie i stare zamki a poszukiwacze przygód znajdą tam coś dla siebie. 

Najbardziej charakterystyczną cechą Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest obfitość natury i innych atrakcji, w tym aktywności sportowych, na niewielkiej przestrzeni. Zlokalizowana w zachodniej części Małopolski kraina pozwala poznawać nie tylko cudowną przyrodę podczas rowerowych wycieczek, ale i historię średniowiecznych zamków na szlaku Orlich Gniazd.

Baza noclegowa oferuje rozmaite hotele i ośrodki agroturystyczne. Miłośnicy kempingu również znajdą coś dla siebie – jest wiele miejsc, gdzie można przenocować  w namiocie czy przyczepie chłonąc bliskość natury.

“Polskie Malediwy”. Lazurowe jezioro zawdzięcza barwę… To wyjaśnienie was zaskoczy

W wielkopolskiej  gminie Przykona można poczuć się  jak na jakiejś egzotycznej wyspie w rejonie Karaibów. Jasny piasek i baśniowy lazur wody wprawiają w osłupienie. Jednak Lazurowe Jezioro niezwykły kolor zawdzięcza dużej zawartości węglanu wapnia, a nie naturalnej barwie wody. 

Efekt końcowy robi wrażenie, więc na “polskie Malediwy” przybywają coraz liczniej turyści, którzy fotografują się na tle malowniczego krajobrazu. Można w tym celu odwiedzić okoliczny punkt widokowy i obserwować jezioro z większej perspektywy.

Niestety, nie zaleca się spacerów w pobliżu jego linii brzegowej z powodu ryzyka osunięcia się podłoża. Nie wykąpiemy się też w tym zbiorniku, bo ze względu na wysoki odczyn zasadowy, wchodzenie do wody jest surowo wzbronione. Jednak niedaleko Osadnika Gajówka znajdują się Termy w Uniejowie i tam można zażyć wodnych atrakcji.

Podlasie. Dzikość natury i klimatyczne cerkwie

Budynki sakralne, architektura dawnej wsi, dzika przyroda.  Dla miłośników natury, lasów i śpiewu ptaków, Podlasie będzie prawdziwym rajem. W Dolinie Narwi żyje ponad 150 gatunków ptaków, a w skład Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi wchodzą obszary zachowane w prawie naturalnym stanie. Oprócz tego 12 228,58 ha tworzy strefę ochronną Parku. Żyje tam wiele unikatowych gatunków flory i fauny.

Warta polecenia jest też malownicza Kraina Otwartych Okiennic, którą opisuje wielu podróżników. Na szlaku znajdują się trzy wsie: Socy, Puchły i Trześcianka. Wszystkie mają bogato zdobione chaty, kolorowe cerkwie i piękne kościoły z drewna. Ważna w tym otoczeniu jest też okolica – z szumem lasów, strumykami i wieczornym cykaniem świerszczy.

Niezwykłym miejscem jest Skit w Odrynkach na Podlasiu, jedyna prawosławna pustelnia w Polsce położona w dzikiej głuszy. Wokół niego znajdziemy jedynie szerokie łąki i rozlewiska Narwi, które można pokonać kajakiem. 

Na Podlasiu spotkamy też liczne kąpieliska. Ta ziemia ma w sobie specyfikę mazurskich terenów, więc podobnie jak w Krainie Tysiąca Jezior znajdziemy tu liczne jeziora, lasy i puszcze. Bogactwo natury i tradycyjna, oparta na naturalnych składnikach kuchnia, to kolejne atuty tego wakacyjnego kierunku.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBeata Ścibakówna na siłowni. Co ona wyprawia!
Następny artykułErdogan “zlikwidował” Turkish Airlines. Jest nowa nazwa linii