W województwie łódzkim niemal 57 tys. cudzoziemców odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne. Jak zawsze największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy, jest ich ponad 44,6 tys. osób.
W województwie łódzkim na koniec 2019 roku do ubezpieczeń w ZUS zgłoszonych było w sumie 35 tys. obywateli Ukrainy. Z powodu Covid -19 i wprowadzonego lockdownu, w 2020 r. liczba pracujących w województwie przedstawicieli Ukrainy zmalała i na koniec czerwca 2020 r. wynosiła już tylko 31,4 tys. osób. Obecnie znowu odnotowujemy sukcesywny wzrost przedstawicieli tego kraju w Łódzkiem. Do ubezpieczeń społecznych zgłoszono już 44,6 tys. obywateli Ukrainy. Od końca marca to wzrost o ponad 2,2 tys. osób.
Obywatele Ukrainy zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalno – rentowych w naszym województwie, to przede wszystkim pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę lub na umowę zlecenie. Mamy jednak również osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i tych jest w sumie 214 – informuje Monika Kiełczyńska – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Województwo łódzkie szczególnie upodobały sobie osoby z obywatelstwem surinamskim. Aż 66 procent wszystkich Surinamczyków zgłoszono do ubezpieczeń emerytalno-rentowych właśnie tutaj. W całym kraju jest tych osób 18-ście, a 12 z nich w naszym regionie. Surinam leży w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim.
Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w województwie łódzkim pochodzi z:
- Ukrainy – 44,6 tys.
- Białorusi – 2,5 tys.
- Gruzji – 1,6 tys.
- Mołdawii – 0,7 tys.
- Indii – 0,7 tys.
- Wietnamu – 0,6 tys.
- Rosji – 0,5 tys.
Wśród ubezpieczonych mamy także obywateli sąsiednich państw, np. 33 Czechów, 82 Litwinów, 104 Niemców, 37 Słowaków i 34 Szwedów. Pracują u nas także obywatele m.in. takich państw europejskich jak Wielka Brytania – 87 osób, Bułgaria – 120 osób, Dania – 18 osób, Francja – 87 osób, Hiszpania – 107 osób, Portugalia – 60 osób, Turcja – 312 osób, Włochy – 210 osób.
Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele z Wybrzeża Kości Słoniowej – 6 osób i 190 osób z Bangladeszu – zauważa Monika Kiełczyńska. – W sumie w województwie łódzkim ubezpieczeniom społecznym podlega 56,8 tys. cudzoziemców – dodaje.
Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się KRUS.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS