A A+ A++

31 stycznia minął termin na zgłoszenia do małego ZUS plus. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi w 2021 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Termin mija 10 i 15 lutego – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Do małego ZUS-u plus zgłosiło się łącznie ponad 341 tys. przedsiębiorców. Aż 52,5 tys. to mieszkańcy województwa mazowieckiego. Trzy warszawskie oddziały odnotowały ponad 35 tys. aktywnych zgłoszeń do ulgi. Z kolei w płockim oddziale ZUS jest teraz niecałe 7,7 tys. przedsiębiorców z małym ZUS plus. W radomskim i siedleckim regionie jest to odpowiednio 5,3 tys. i 4,2 tys. osób. Najwięcej przedsiębiorców korzystających z możliwości opłacania niższych składek to mieszkańcy Gdańska, Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy.

– R E K L A M A –

Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne, przy czym należy podkreślić, że nie dotyczy to składki zdrowotnej. Tę przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Chętni spełniający warunki mogli zgłaszać się maksymalnie od 1 stycznia do 1 lutego 2021 roku.

Ważny jest przychód

Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne.

Konkretna kwota składek przy małym ZUS plus zależy od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest w tym przypadku połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Pamiętaj o złożeniu dokumentów rozliczeniowych

Co ważne, każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Fot. pixabay

– R E K L A M A –

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKaretki utknęły w zaspach
Następny artykułKonopie podbijają crowdfunding. Rekordowa emisja CanPoland