W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych wykryto ponad 265 tysięcy nowych zakażeń SARS-Cov-2. Zmarło 3998 Amerykanów chorych na Covid-19. Liczba zgonów związanych z koronawirusem w Brazylii przekroczyła 200 tysięcy – podało brazylijskie ministerstwo zdrowia. Tysiące mieszkańców chińskiego miasta Wuhan przechodziło zakażenie koronawirusem bezobjawowo – już po tym, jak ogłoszono, że epidemia w tym mieście jest pod kontrolą – donoszą naukowcy na łamach najnowszego wydania czasopisma PLOS Neglected Tropical Diseases. W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Niemczech 31 849 zakażeń koronawirusem i 1188 zgonów – poinformował Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha. To największa liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii. Najnowsze dane o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zbieramy w naszej relacji.
Obowiązujące do 11 stycznia restrykcje epidemiczne, w tym godzina policyjna, zostaną przedłużone do 1 lutego – zapowiedział premier Węgier Viktor Orban w wywiadzie dla radia publicznego. Orban dodał, że nauka w szkołach średnich i wyższych nadal będzie zdalna.
O aktualnie obowiązujących restrykcjach węgierskie władze poinformowały na początku grudnia. Zgodnie z nimi, w kraju obowiązuje godzina policyjna między 20 a 5. Dotyczyło to również wigilii Bożego Narodzenia i Sylwestra. Ogłoszono zakaz zgromadzeń, zamknięcie hoteli i restauracji. Nie działają uniwersytety i ośrodki sportowe.
Orban przekazał, że przeciw Covid-19 zaszczepiono już ponad 42 tys. pracowników służby zdrowia.
Szczepionka przeciwko Covid-19, opracowana przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech jest też skuteczna wobec niedawno odkrytych w Wielkiej Brytanii i RPA mutacji koronawirusa – zapewniło kierownictwo koncernu w oparciu o wstępne studium badawcze.
Wstępne badania przeprowadzone przez ekspertów Pfizera i naukowców z Teksańskiego Uniwersytetu Branży Medycznej (University of Texas Medical Branch) wskazują, że szczepionka tej firmy “jest skuteczna w neutralizowaniu koronawirusa, również w tych przypadkach, gdy doszło do mutacji białka fuzyjnego, znanej jako wariant N501Y koronawirusa” – poinformował w rozmowie z agencją Reutera dr Phil Dormitzer, wirusolog zatrudniony przez koncern Pfizer. Dotyczy to również wariantu E484K, który został zidentyfikowany w RPA.
Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało zaszczepionych poza kolejnością w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak dowiedzieli się reporterzy RMF RM, pełna lista trafiła właśnie do Narodowego Funduszu Zdrowia, który prowadzi kontrolę na warszawskiej uczelni.
Na portalach internetowych pojawia się coraz więcej ogłoszeń, w których oferuje się negatywny wynik testu na Covid-19 “od ręki” w dwadzieścia cztery godziny – informuje “Gazeta Wyborcza”.
Gazeta zauważa, że mimo apeli MSZ, nadal można wyjechać np. na urlop za granicę, a wiele krajów wprowadziło dla przyjezdnych obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego maksymalnie 72 h przed wyjazdem. Jak wskazuje, wykonanie takiego testu komercyjnie nie jest tanie, a jego koszt to 390-550 zł.
Dlatego w internecie kwitnie handel “lewymi” testami – jak ten na stronie epoznan.pl. To portal informacyjny, ale ma też zakładkę z ogłoszeniami – pisze gazeta. Podaje, że pojawiają się ogłoszenia takie jak: “negatywny wynik na COVID-19 w 24 h bez wychodzenia z domu”, a w innych ogłoszeniach oferowane są zaświadczenia w dowolnie wybranym języku, wysyłane na adres e-mailowy, kurierem lub do paczkomatu. Koszt “usługi” w przypadku jednego z takich ogłoszeń – jak dowiedział się reporter “GW” – to 150 zł od osoby.
W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Niemczech 31 849 zakażeń koronawirusem i 1188 zgonów – poinformował Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha. To największa liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii.
Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zwiększyła się w Niemczech do 1 866 887, a zmarłych do 38 795.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła, że pandemia koronawirusa potrwa jeszcze przez dłuższy czas i należy się spodziewać jej nasilenia. Jak zaznaczyła, rozprowadzane obecnie szczepionki dają w pewnym stopniu nadzieję na poprawę sytuacji.
Tysiące mieszkańców chińskiego miasta Wuhan przechodziło zakażenie koronawirusem bezobjawowo – już po tym, jak ogłoszono, że epidemia w tym mieście jest pod kontrolą – donoszą naukowcy na łamach najnowszego wydania czasopisma PLOS Neglected Tropical Diseases.
Chińskie miasto Wuhan było pierwszym miejscem na świecie, w którym wykryto Covid-19. W okresie od grudnia 2019 r. do maja 2020 r. było źródłem blisko dwóch trzecich wszystkich przypadków tej choroby w Chinach. Liczba zachorowań osiągnęła tam szczyt w lutym 2020 r., a pod koniec kwietnia miasto uznano za wolne od Covid-19 (chociaż w późniejszych miesiącach pojawiły się małe skupiska zakażeń).
Teraz naukowcy z Wuhan University w Chinach ogłosili, że mimo ogłoszenia końca epidemii w mieście cały czas dochodziło do licznych zakażeń. Grupa kierowana przez prof. Xue-jie Yu przebadała ponad 60 tys. zdrowych mieszkańców Chin pod kątem obecności przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2. Ich obecność w organizmie informuje, że dana osoba przeszła lub obecnie przechodzi infekcję. Dodatnie IgG wskazują na wcześniej przebyte zakażenie, podczas gdy przeciwciała IgM oznaczają, że trwa ona obecnie lub niedawno się zakończyła.
Jak mówią naukowcy, oznaczanie poziomu obu typów przeciwciał pozwala lepiej zrozumieć rozkład bezobjawowych przypadków w populacji w czasie.
Próbki pobierano od 63 107 osób w okresie od 6 marca do 3 maja 2020 r. Wszystkie badane osoby były wtedy zdrowe i przechodziły rutynowe badania przesiewowe przed powrotem do pracy.
Zauważono, że odsetek osób z dodatnimi przeciwciałami SARS-CoV-2 wśród mieszkańców Wuhan był znacznie wyższy niż w pozostałych regionach Chin (wynosi ok. 1,68 proc. w stosunku do średniej krajowej 0,38 proc.). Co więcej, dodatni wskaźnik IgM wynosił 0,46 proc.
Zdaniem naukowców oznacza to, że tysiące mieszkańców Wuhan zostało zakażonych bezobjawowo w okresie od marca do maja 2020 r., kiedy teoretycznie choroba została już zatrzymana i nie odnotowywano żadnych nowych przypadków.
Liczba zgonów związanych z koronawirusem w Brazylii przekroczyła 200 tysięcy – podało w czwartek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej stwierdzono 87 843 nowe zakażenia i 1524 przypadki śmiertelne.
W sumie od początku pandemii w Brazylii koronawirusem zakaziło się prawie 8 mln osób, zmarło 200 498.
Krytycy prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro po raz kolejny wytykają mu nieumiejętne radzenie sobie z pandemią. zwracają uwagę, że wzrost zakażeń ma związek ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, które wielu Brazylijczyków spędzało z przyjaciółmi i rodziną, a niektórzy, jak głowa państwa, na plażach.
Minister zdrowia Eduardo Pazuello przyznał w czwartek, że jego kraj ogarnęła już druga fala pandemii.
Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie – po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.
W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych wykryto ponad 265 tysięcy nowych zakażeń SARS-Cov-2. Zmarło 3998 Amerykanów chorych na Covid-19.
Liczba osób hospitalizowanych w USA z powodu Covid-19 jest najwyższa od początku pandemii – to około 132 tysiące. Sytuacja przedstawia się dramatycznie w Kalifornii – w Los Angeles z powodu koronawirusa zgon następuje co 15 minut.
W niecały miesiąc po rozpoczęciu programu szczepień w USA udało się zaszczepić preparatami Pfizera lub Moderny blisko 6 milionów osób.
W sumie w Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 21,5 miliona przypadków SARS-CoV-2 i prawie 365 tysięcy zgonów z powodu koronawirusa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS