Andrzej Rysuje Milewski komentuje wydarzenia społeczno-polityczne w Polsce i na świecie za pomocą rysunków. Na co dzień współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Stworzył rysunki reklamowe m.in. dla Canal+, HBO, National Geographic, Mastercard, Orange, Playstation, Greenpeace i WWF. Jego profil na Facebooku śledzi 799 tys. osób.
Andrzej Rysuje był gościem drugiego dnia Igrzysk Wolności. Opowiadał, że rysowanie zaczynał od karykatur piłkarzy. Nie poszedł na studia plastyczne, wybrał dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsza praca? W telewizji newsowej [TVN24] przygotowywał tzw. paski. Później pracował w agencji reklamowej.
Andrzej Rysuje podczas Igrzysk Wolności Igrzyska Wolności
O kuchnię rysownika satyrycznego pytała go Paulina Lenkowska, absolwentka filologii polskiej, zawodowo związana z IT.
Jak dochodzisz do żartu?
– Rysowanie to przede wszystkim czytanie. Trzeba dużo czytać: i literatury pięknej, i newsów – mówił Andrzej Rysuje Milewski. – Temat pojawia się wtedy, kiedy pojawia się emocja – najczęściej jest ona nieparlamentarna, później przenoszę ją na papier. Czyli myślę tekstem. Najczęściej moje żarty można napisać na Twitterze – i często to robię. Jak się spodoba, rysuję.
Co jest najtrudniejsze w twojej pracy?
– Brak ludzi, najczęściej jestem sam ze swoimi myślami. Często czekam na wyjście na trening, żeby się z kimś spotkać, poza żoną i córką oczywiście.
Skąd pewność, że to, co śmieszy ciebie, będzie śmieszne dla innych?
– Bywa, że są rzeczy, które śmieszą tylko mnie. Ale wtedy tego nie publikuję.
Są tematy, z których nie można się śmiać?
– Nie ma, kwestia jest tylko, jak o tym mówimy. Ktoś może powiedzieć, że żarty z pedofilii w Kościele są nie do przyjęcia. Zawsze spotykam się z takimi głosami, kiedy rysuję na ten temat. Tylko że w rysunku satyrycznym wyśmiewa się nie krzywdę dziecka, ale to, jak Kościół w tych sytuacjach reaguje czy też raczej jak nie reaguje. Uważam, że trzeba o tym mówić.
Co bawi Andrzeja Rysuje?
– Wszystko. Suchary wysyłamy sobie nawzajem z siostrą. Rynsztokowy humor? To tylko w gronie najbliższym.
Czy ostatnio protestowałeś z kobietami na ulicach?
– Moja siostra chodziła na protesty. A ja zrobiłem mnóstwo rysunków na ten temat. Wiem, że ludzie mieli je wydrukowane na transparentach, więc obywatelski obowiązek spełniłem. Podpisuję się pod tym, by kobiety nie musiały rodzić dzieci z wadami letalnymi.
Co dalej ze Strajkiem Kobiet?
Goszcząca na Igrzyskach Wolności Klementyna Suchanow, mówiła, co dalej ze Strajkiem Kobiet: – Rada Konsultacyjna, którą powołał Strajk Kobiet, przygotowuje kolejne działania w sprawie żądań protestujących. Za kilka dni zakomunikujemy to światu. Uruchamiamy też rozmowy ze związkami zawodowymi różnych branż, by sprawdzić, czy uda się nam zrobić coś razem. Ale sytuacja covidowa wyklucza normalny strajk, więc będziemy się zastanawiać nad innymi formami strajkowania. Chcemy przenieść pola bitwy na inne sfery.
Klementyna Suchanow dodała: – Niestety, nie będzie za jednym pstryknięciem palca tak, że wyjdziemy kilka razy na ulice i PiS ustąpi. Rządzący boją się, więc kombinują. My też kombinujemy. Od energii ludzi zależeć będzie, czy osiągniemy to, co wołamy na literę „w”.
Igrzyska Wolności na sześciu arenach
Tegoroczne Igrzyska Wolności to 45 godzin dyskusji, 60 wystąpień, 220 mówczyń i mówców. Spotkania i rozmowy odbywają się na sześciu arenach.
Igrzyska Równości to seria spotkań wokół tematu praw kobiet i mniejszości oraz równości płci. Igrzyska Demokracji i Dialogu poświęcone są następującym tematom: USA po wyborach, Białoruś w walce o wolność, Azja i jej rosnąca siła polityczna. Goście: Anne Applebaum, Timothy Garton Ash, Norman Davies, Danuta Hübner, Tomasz Lis, Henryka Bochniarz.
Gośćmi Igrzysk Gospodarki i Technologii są m.in. Elżbieta Bieńkowska i Marietje Schaake, dyrektorka ds. polityki międzynarodowej w Cyber Policy Center na Uniwersytecie Stanforda. Igrzyska Edukacji to rozmowy o młodych i z młodymi. Goście Igrzysk Klimatu – m.in. Agnieszka Pomaska i Jerzy Buzek – poruszają kwestie zielonej polityki, przyszłości transportu. W Igrzyskach Kultury biorą udział Maria Peszek, Adama Zagajewski, Mira Marcinów czy Agnieszka Holland.
Igrzyska Wolności odbywają się od 13 do 15 listopada. Wszystkie wydarzenia są transmitowane na stronach: www.liberte.pl i www.igrzyskawolnosci.pl bez pobierania opłat i bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Tam też znajduje się szczegółowy program.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS