W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące ograniczeń wprowadzanych w związku z pandemią COVID-19. Zapisy w niej zawarte budzą kontrowersje, zwłaszcza w przypadku obowiązku zakrywania ust i nosa podczas jazdy prywatnym samochodem.
Wątpliwości dotyczą paragrafu 27. W rozporządzeniu z dnia 9 października zapisano „do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego (…) w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie”. W obowiązku zakrywania w pojeździe prywatnym ust i nosa są osoby przebywające w samochodzie same albo z co najmniej jednym dzieckiem (do 5 lat) lub osoby zamieszkujące/gospodarujące wspólnie. Ponadto w pierwotnym rozporządzeniu (z 9 października) wskazano również inne środki komunikacji w tym transport zbiorowy, statki pasażerskie w żegludze krajowej, jak też statki żeglugi śródlądowej przeznaczone i używane do przewozu osób.
CZYTAJ TAKŻE: Pozytywny wpływ koronawirusa na jakość powietrza
16 października wprowadzono zmiany w przepisach. We wspomnianym paragrafie 27 rozporządzenia, wykreślono „w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie”. Nie usunięto natomiast wyjątku związanego z poruszaniem się w pojeździe samochodowym co najmniej jednej osoby albo jednej osoby z co najmniej jednym dzieckiem (do 5 lat).
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus kosi etaty w motoryzacji
Zmiana jaka nastąpiła wzbudza kontrowersje oraz niejasność interpretacyjną. Można zakładać, że na chwilę obecną zniknęła reguła dotycząca zasłaniania ust i nosa w pojeździe. Potwierdza to TVN24, który poddaje pod wątpliwość obowiązek zakrywania nosa i ust, bez względu na to, czy podróżujemy z osobą z gospodarstwa domowego czy kimś obcy (spoza niego). Jak na razie nie ma jasnego stanowiska resortu zdrowia w tej kwestii. TVN24 poprosił o wyjaśnienia rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, sz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS