A A+ A++

Nielegalny przewóz trzech czaszek zwierzęcych udaremnili funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) podczas kontroli przesyłek zagranicznych w Przemyślu. Czaszki niedźwiedzia brunatnego- okazu chronionego przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES zatrzymane zostały w przesyłce z Rosji.

Podczas kontroli przesyłek prowadzonej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej  z Oddziału Celnego w Przemyślu- Miejsce Wyznaczone Poczta Polska*, uwagę zwróciła paczka nadana w Rosji. Zgodnie z deklaracją nadawcy miała ona zawierać czaszki niedźwiedzia wycenione na 120 USD.

Podczas rewizji funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli, że w przesyłce faktycznie znajdują się trzy zwierzęce czaszki. Po przeprowadzonej  konsultacji z koordynatorem ds. CITES, okazało się że to czaszki niedźwiedzia brunatnego, podlegającego ochronie na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Zgodnie z tą konwencją, na przywóz tego rodzaju okazów niezbędne jest zezwolenie, którego nadawca nie dołączył do przesyłki. Zezwolenia nie posiadał także odbiorca paczki- mieszkaniec woj. małopolskiego.

mł. aspirant Edyta Chabowska przypomina, że przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz przedmiotów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów o ochronie przyrody i naraża na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów).

Wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej dbają o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy. Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia – przypomina mł. aspirant Edyta Chabowska. 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: Co robić w Boże Narodzenie – jeśli się nie chce siedzieć przy stole?
Następny artykułMagia Świąt Bożego Narodzenia