„Bardzo dużo zależy od nas, jak się będziemy zachowywali. Czy będziemy utrzymywali reżim noszenia maseczki, przestrzegać obostrzeń. (…) Jeżeli te działania i obostrzenia zaczną działać, to będziemy mieli najpierw do czynienia ze stopniowym spadkiem dynamiki wzrostu, a potem stopniową stabilizacją liczby zachorowań. Na pewno w tym tygodniu tego wypłaszczenia nie należy się spodziewać. Jeżeli to wypłaszczenie będzie się pojawiało, to raczej myślimy o perspektywie dwóch tygodni. (…) Proszę pamiętać, że obostrzenia nie działają z dnia na dzień” – powiedział na antenie Polsat News Adam Niedzielski, minister zdrowia.
CZYTAJ TAKŻE:
— Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią placówki MSWiA. Docelowo ma pomieścić 1000 łóżek. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
— Będą kolejne obostrzenia? Szef MZ: Przygotowujemy się na wszystkie scenariusze. Możemy mieć nawet 20 tys. zakażeń dziennie
Bardzo się cieszę z tego, że dużo się zmienia w przeciętnym nastawieniu do obostrzeń. Jeżeli chodzi o noszenie maseczki, to pod tym względem dużo się zmieniło w ciągu ostatniego miesiąca. (…) Liczba sceptyków po prostu się zmniejsza. Coraz bardziej powszechnym standardem to, że nosimy maseczki. (…) Powoli nie wypada być bez maseczki tam, gdzie jest to niedopuszczalne
— zaznaczył szef resortu zdrowia.
Odnosząc się do powstania szpitali polowych, powiedział:
Dwa-trzy tygodnie temu już takie scenariusze były rozważane. (…) Dzisiaj to są już konkretne działania. (…) To było zaplanowane ponad 3 tygodnie temu.
Po czym dodał:
Zarzut, który stawia opozycja, mówi o tym, że powinniśmy praktycznie na wiosnę czy w wakacje takie działania podejmować. Proszę pamiętać, że przebieg pandemii był zróżnicowany. Mieliśmy pewien okres wyciszenia w czasie wakacji, który być może uśpił naszą czujność, ale teraz zapewniam Państwa, że rząd i wszystkie służby działają po to, żeby nie powtarzać scenariusza włoskiego. (…) Każda osoba, która będzie potrzebowała pomocy, ją otrzyma.
Komentując doniesienia o uchylaniu się niektórych medyków od decyzji wojewodów ws. skierowań, powiedział:
Staram się na to patrzeć poszukując przyczyn tego, że decyzje nie są podejmowane. Zakładam, że nie są nie podejmowane ze złej woli.
Prywatna służba zdrowia włączy się w walkę z pandemią?
Staramy się ustalić wspólną pulę łóżek, którą szpitale prywatne przeznaczą również na cele covidowe – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski o negocjacjach, jakie prowadzi m.in. z zarządem Lux Medu.
Niedzielski był gościem również TVP Info. Pytany przez dziennikarkę w jaki sposób rząd chce zwiększyć liczbę łóżek szpitalnych dla pacjentów z Covid-19.
Mamy kilka strumieni działań. Jednym z nich jest budowa czy przekształcanie szpitali powiatowych w szpitale walczące z covidem
—powiedział.
Będziemy działali na takiej zasadzie, żeby nie ograniczać w znaczący sposób dostępu Polaków do leczenia w innych zakresach
—tłumaczył minister.
Inne podejście to jest przekształcenie czy wykorzystanie dużych oddziałów internistycznych, które znajdują się w szpitalach wojewódzkich i przynajmniej w części, przynajmniej w 30 procentach przeznaczenie łóżek na walkę z covidem
—dodał.
Trzeci strumień to kwestia włączenia się prywatnej służby zdrowia do systemu walki z Covidem
—powiedział. Mówił, „że są już wspólne ustalenia z szefową Lux Medu Anną Rulkiewicz oraz i wiceprezesem Pracodawców RP, który zajmuje się zagadnieniami zdrowotnymi”.
Staramy się ustalić wspólną pulę łóżek, którą szpitale prywatne przeznaczą również na cele covidowe
—dodał.
Minister Zdrowia mówił, że zgodnie z poleceniem premiera Morawieckiego w każdym mieście wojewódzkim przygotowywany jest plan konstrukcji budowy lub powołania szpitala tymczasowego. Najbardziej zaawansowane projekty są w Warszawie, Wielkopolsce i Małopolsce.
W Warszawie taki szpital powstać ma w przestrzeniach biurowych PGE Narodowego. Niedzielski podał, że ma on zostać powołany przy Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.
Sprzęt będzie zapewniony z zasobów szpitala oraz z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych. Minister Kamiński zadeklarował również ścisłą współpracę ze strażą pożarną
—mówił.
Niedzielski poinformował, że w szpitalu będą organizowane stanowiska, na których udziela się wsparcia tlenowego, czyli te z respiratorami, ale będą tam też leczeni pacjenci, którzy jeszcze tlenoterapii nie wymagają.
tkwl/Polsat News/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS