A A+ A++

Publikacja z dnia: 07-07-2024 18:07

W ramach obchodzonego jubileuszu 10-lecia Fundacji Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania, w pierwszą niedzielę lipca miała miejsce kolejna inicjatywa.

Działacze Fundacji zaprosili chętnych do odwiedzenia oaz zieleni Nowego Miasta.

O dziwo na najprostszą formę jaką jest piesza wycieczka i to w miejsca powszechnie znane odpowiedziała spora grupa ludzi. Dodać należy, że inicjatywą zainteresowały się również osoby spoza miasta. Miejscem zbiórki był oczywiście centralny punkt Nowego Miasta czyli rynek. Oczywiście o walorach tego miejsca w kontekście przyrody ożywionej napisano praktycznie wszystko i większość wypowiedzi była raczej mało przychylna do koncepcji wprowadzonej w życie pod hasłem “rewitalizacja nowomiejskiego rynku”.

Na szczęście dla nas wszystkich nie doszło do realizacji kolejnego wykoncypowanego pomysłu poprzednich władz z powodu braku odpowiednich środków. Mowa tu o rewitalizacji parku miejskiego, czyli kolejnego miejsca odwiedzonego przez niedzielnych spacerowiczów. Może nie wszyscy współcześni zdają sobie sprawę z tego jakim unikatem jest to miejsce w porównaniu do parków w okolicznych miastach. 

Założony pod koniec dziewiętnastego wieku zespół parkowy przetrwał w swoim zarysie do czasów dzisiejszych. Jednakowoż nigdy po wojnie nie powrócił do splendoru jakim się cieszył w przedwojennych latach, w których park odgrywał rolę specjalną. Było to miejsce wypoczynku i relaksu nowomieszczan, z funkcjonującą restauracją położoną w najwyższym miejscu morenowego wzgórza. Nieco niżej na okrągłym klombie stał pomnik króla Prus Wilhelma I. Inną pozostałością tamtych czasów jest charakterystyczna budowla położona nieco głębiej przy głównych schodach. Tzw. Jahn-Halle było formą upamiętniającą działalność towarzystw sportowych w mieście i całej idei popularyzacji sportu w ujęciu patriotycznym propagowanego w ówczesnych Niemczech.

To tylko jedna z wielu ciekawostek jaką mieli sposobność poznać uczestnicy wycieczki. Kolejne związane były z następnymi miejscami odwiedzonymi w niedzielę. Były to kolejno dawny cmentarz żydowski położony u zbiegu ulic Chrobrego i Grunwaldzkiej i Ogród Róż, gdzie zakończono przechadzkę. 

(Grzegorz Podkomorzy fot.gp)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkate park z opóźnieniem. Burmistrz apeluje o cierpliwość
Następny artykułWodzierady. Klub Seniora i Klub Alberciki