A A+ A++

Już wkrótce niedzielne zakupy odejdą w zapomnienie. Niektórzy klienci dopiero co zdążyli się przyzwyczaić do zasad dotyczących zakazu handlu w niedzielę, a już po nowym roku czekają nas kolejne zmiany.

Od czasu wejścia w życie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, możliwość robienia zakupów była stopniowo ograniczana. Początkowo, zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 r. zakupy możemy zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Z kolei od 2020 r. zakaz ten zostanie jeszcze poszerzony – zakupy zrobimy w zaledwie 7 niedziel w ciągu całego roku.

– Dla mnie brak zakupów w niedzielę nie jest niczym nowym, wychowałam się w czasach, gdy sklep w soboty był czynny do 13, a w niedzielę był zamknięty. Dziś też da się przeżyć bez niedzielnych zakupów – mówi nam Anna Ostrowska, mieszkanka Grajewa.

W przyszłym roku niedzielne zakupy zrobimy: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia. W pozostałe niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu. Zakupów nie zrobimy także w dni wolne od pracy, w które przypadają święta kościelne i państwowe tj. 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Trzech Króli, 12-13 kwietnia – Wielkanoc, 1 maja – Święto Pracy, 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja, 11 czerwca – Boże Ciało, 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Święto Niepodległości oraz 25-26 grudnia – Boże Narodzenie. Zgodnie z ustawą handel będzie też zabroniony po godzinie 14 – 11 kwietnia i 24 grudnia 2020. Obostrzenia te są związane ze świętami, odpowiednio: Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia.

W dni z zakazem handlu zakupy zrobimy m.in. w aptekach, na dworcach i na stacjach benzynowych, a także w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, kwiaciarniach, czy sklepach z prasą. Otwarte będą też mniejsze osiedlowe sklepy, w których za ladą staną właściciele.

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara do 100 tys. zł. W przypadku uporczywego naruszania tych przepisów, kodeks karny przewiduje nawet karę ograniczenia wolności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWartościowa lekcja w ZS nr 1
Następny artykułŁatwiej w Bieszczady, czyli rozbudowa sieci dróg na Podkarpaciu