A A+ A++

Plenerowa Msza św. z błogosławieństwem zwierząt przez franciszkanina, korowód zwierząt, warsztaty i edukacja w zakresie koegzystencji natury i człowieka – to główne elementy „Niedzieli ze św. Franciszkiem”, która odbędzie się 8 sierpnia w Parku Etnograficznym w Tokarni k. Kielc.

Plenerowa Msza św. z błogosławieństwem zwierząt przez franciszkanina, korowód zwierząt, warsztaty i edukacja w zakresie koegzystencji natury i człowieka – to główne elementy „Niedzieli ze św. Franciszkiem”, która odbędzie się 8 sierpnia w Parku Etnograficznym w Tokarni k. Kielc.

– Wydarzenie rozpocznie plenerowa Msza św. o godz. 12.00 przed zabytkowym kościółkiem z Rogowa. Po Mszy św. franciszkanin – ojciec Paweł Chmura, dyrektor Ośrodka San Damiano z Chęcin, udzieli błogosławieństwa obecnym w skansenie zwierzętom, a następnie poprowadzi korowód zwierząt i ich właścicieli do sektora dworskiego, gdzie ma odbyć się tegoroczna edycja imprezy – zapowiada Beata Ryń, kierownik działu marketingu i promocji w Muzeum Wsi Kieleckiej.

W tym roku gośćmi wydarzenia będą m.in.: Alicja Szebla, reprezentująca ośrodek rehabilitacji zwierząt „Psia Noga”, dr Maciej Grabiec ze Świętokrzyskiego Centrum Weterynarii, Aleksandra Cieślicka – instruktor szkolenia psów, prowadząca Psią Szkołę Banderia.

W miłośnikami zwierząt spotkają się także przedstawiciele Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Hodowców Królików Rasowych i ośrodka „ W krainie alpaki” z Tychowa Starego wraz ze swoimi podopiecznymi. Organizatorzy spodziewają się udziału dr Karoliny Siedleckiej–Kowalczewskiej – specjalistki chorób zwierząt nieudomowionych (szczególnie ptaków) oraz Pawła Kundery z policji, który przybliży uczestników funkcje i zadania psów policyjnych.

Dla najmłodszych przygotowano warsztaty muzealne „Chlewik, stajnia, obora – zwierzątka poznać pora”, zajęcia plastyczne „Mój ulubiony zwierzak” oraz konkursy wiedzy o zwierzętach.
– Celem wydarzenia jest przybliżenie różnorakich kwestii dotyczących miejsca i sytuacji zwierząt zarówno w czasach historycznych jak i we współczesnej rzeczywistości – tłumaczy dr Małgorzata Imiołek, koordynator wydarzenia. – Dzięki obecności zaproszonych gości – weterynarzy, terapeutów, hodowców zwierząt rasowych i egzotycznych czy instruktorów szkolenia psów, będziemy mogli zapoznać uczestników m.in. z funkcjonującymi w Polsce formami ochrony zwierząt dzikich, gospodarczych i domowych oraz z właściwą nad nimi opieką. Poznamy także dobrodziejstwa (w tym aspekty terapeutyczne), jakie człowiekowi daje obecność zwierząt – dodaje.

Park Etnograficzny w Tokarni w gminie Chęciny położony jest przy drodze krajowej nr 77 Warszawa – Kraków. Skansen jest rozlokowany na obszarze ponad 70 ha, na którym znajduje się ponad 40 zabytkowych obiektów etnograficznych, z drewnianym kościołem z Rogowa w centrum. Przy okazji skansenowskich uroczystości jest tam sprawowana Msza św. i nabożeństwa, celebrowane przez duszpasterzy z Wolicy – Tokarni albo chęcińskich franciszkanów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMakatki tematem kolejnych zajęć wakacjnych
Następny artykułWielkopolska: Ponad tysiąc osób zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi w parafiach