A A+ A++

Kolorowe, pomysłowe, starannie wykonane – takie były palmy wielkanocne, które rywalizowały w konkursie „Hosanna Jezusowi”. Wielickie przedszkolaki wykazały się nie lada talentem i jurorzy zgromadzeni w kaplicy św. Kingi 23 marca mieli trudne zadanie, by wybrać najpiękniejsze wielkanocne dzieła.

Rozstrzygnięcie konkursu poprzedziły Droga Krzyżowa oraz Msza św., po której wierni zgromadzeni 100 m pod ziemią odśpiewali Gorzkie Żale. Muzyczną oprawę zapewnił podziemnej liturgii dziecięcy zespół z Krzyszkowic „Prowadź mnie”. Nabożeństwo Męki Pańskiej poprowadziły dzieci z Przedszkola Sióstr Urszulanek w Sierczy oraz ich rodzice. Najmłodsi przygotowali wzruszające rozważania, które towarzyszyły kolejnym stacjom w pochylni Erazma Barącza.

Od kilku lat górnicy zapraszają mieszkańców Wieliczki i okolic na podziemną Drogę Krzyżową. Nabożeństwo odprawiane jest w kolejne niedziele Wielkiego Postu, tuż przed Mszą w kaplicy św. Kingi. „Golgota wielickich górników” powstała dla uczczenia 5. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Od tamtej pory pochylnia Barącza pozostaje nie tylko kopalnianym chodnikiem, ale też drogą prowadzącą w głąb ludzkich serc. Stacje Męki Pańskiej wykonali w lipowym drewnie utalentowani górnicy-rzeźbiarze. W każdą wmontowali pochodzący z Golgoty kamień. W Wielki Piątek na podziemnej Drodze Krzyżowej spotykają się pracownicy Kopalni Soli „Wieliczka”.

Wróćmy jednak do konkursu, bowiem ponad stu małych artystów z niecierpliwością czekało na werdykt. Jury oceniało m.in. pomysłowość oraz dobór materiałów związanych z wielkanocną symboliką. Szczególnym uznaniem cieszyły się dzieła, które powstały z elementów ręcznie robionych. Autorzy najpiękniejszych palm otrzymali cenne nagrody. Konkurs zachęcał najmłodszych mieszkańców powiatu wielickiego, i nie tylko, do poznawania świątecznych tradycji oraz rozwijania artystycznych pasji. „Hosanna Jezusowi” to wspólne przedsięwzięcie Kopalni Soli „Wieliczka”, Parafii św. Klemensa w Wieliczce oraz Przedszkola im. św. Anieli Merici Sióstr Urszulanek U.R. w Sierczy.

Wykonane przez dzieci palmy zostały pod ziemią. Przez najbliższe dwa tygodnie zwiedzający kopalnię turyści będą mieli okazję podziwiać je w kaplicy św. Kingi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFrancja reaguje na zamach w Rosji. Najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego
Następny artykułУгроза от Китая. США и Япония планируют наибольшее обновление договора безопасности – FT