A A+ A++

Tego dnia chrześcijanie wspominają uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ważnym elementem upamiętniającym to wydarzenie były coroczne procesje z palmami, które zgodnie ze wskazaniami biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego w tym roku, ze względu na epidemię się nie odbędą. Ograniczona jest także liczba osób, które mogą wziąć udział w tym roku w liturgii.

Według wskazań biskupa elbląskiego, wydanych 24 marca, w niedzielę palmową rezygnujemy z procesji w kościele i poza kościołem, a poświecenie palm odbywa się tylko znakiem krzyża, bez wody święconej. Ponadto zgromadzenie liturgiczne [np. Msza św.] zgodnie z przepisami sanitarnymi obowiązującymi od 25 marca br., nie może przekroczyć pięciu osób, nie licząc księdza i obsługi. W okresie świąt wielkanocnych tę liczbę zwiększono do 50 osób. 

W związku z powyższym, biskup elbląski Jacek Jezierski zwolnił katolików diecezji elbląskiej i przebywających na jej terenie z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. do 11 kwietnia br. [dyspensa kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK]. Polecił też, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii modlić się i pozostawać w domu.

Skąd wziął się zwyczaj święcenia zielonych gałązek?

Zwyczaj ten wprowadzony został do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku. W tradycji Kościoła poświęcone w niedzielę wspominającą wjazd Jezusa do Jerozolimy palmy, mają symbolizować zapowiadaną w Starym Testamencie mękę i zmartwychwstanie Chrystusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tradycji ludowej palmy postrzegane są jako symbol corocznej odnowy roślin na wiosnę, zapowiadający czas ich kwitnienia i owocowania. Współcześnie pięknie wykonane i kolorowe palmy, poza wymiarem sacrum, stanowią też ważny element świątecznej dekoracji mieszkań i stołów wielkanocnych. Można je wykonać samodzielnie na przykład z gałązek wierzbowych z baziami, sztucznymi i suszonymi kwiatami lub kłosami. Do zrobienia palm wykorzystuje się również rośliny „wiecznie zielone” takie jak bukszpan, barwinek, a w warunkach mieszkaniowych – paproć czy asparagus, które nawiązują do używanych w krajach o cieplejszym klimacie, prawdziwych liści palmowych. Piękne i zdobiące nasze mieszkania palmy, możemy też wykonać własnoręcznie i w gronie rodzinnym, z dostępnych w domach materiałów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Dom Chemika” przygotowuje szereg inicjatyw
Następny artykułSzereg inicjatyw w “Domu Chemika”