A A+ A++

Lokomotywownia w Katowicach została zbudowana 120 lat temu, od dziesięciu stoi już pusta. W styczniu miłośnicy kolei podnieśli alarm, że z obiektu wycofano ochroniarzy. Z tego powodu dochodzi tam do dewastacji i kradzieży.

PKP: staramy się chronić lokomotywownię w Katowicach

Jednak PKP zapewniają, że o lokomotywowni w Katowicach nie zapomniały. Tak wynika z pisma z biura prasowego PKP. „Teren, na którym położona jest była parowozownia w okolicy ulicy Raciborskiej w Katowicach, zajmuje obszar ponad 5 hektarów.

Wielkość obszaru w kontekście ochrony obiektów jest dużym wyzwaniem, z którym staramy sobie poradzić, tak żeby ochronić go przed dostępem osób trzecich i dewastacjami. Na bieżąco zabezpieczamy dostęp do wnętrz obiektów, żeby chronić je przed dewastacją. Ponadto w zakresie ochrony byłej parowozowni współpracujemy na bieżąco z policją i Strażą Ochrony Kolei w celu ograniczenia negatywnych skutków działań osób postronnych, a także skierowaliśmy pismo z prośbą o zwiększenie liczby patroli służb porządkowych w tym rejonie” – informuje biuro prasowe PKP.

Policja i Służba Ochrony Kolei przypominają tymczasem, że nie należy do nich pilnowanie cudzej własności. Reagują tylko na sygnały, gdy się dzieje coś złego.

Wybrane obiekty lokomotywowni w Katowicach mogą zostać zabytkami

O tym, że już wkrótce lokomotywownia za sprawą złomiarzy może zniknąć, miłośnicy kolei powiadomili wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– Otrzymaliśmy z różnych instytucji już wszystkie niezbędne dokumenty. Teraz zwrócimy się do biegłego o analizę i opinię, w jakim stanie znajdują się poszczególne obiekty. Jest ich ponad dwadzieścia. Na tej podstawie będziemy wiedzieć, co nadaje się jeszcze do remontu, co można ochronić. Wątpię, by ochrona konserwatorska objęła cały teren. Musimy wybrać najbardziej istotne obiekty. Trzeba pamiętać, że wpis do rejestru nie zawsze jest gwarancją przetrwania. Ale daje nam możliwość domagania się od jego właściciela należytego zabezpieczenia obiektu – przypomina Mirosław Rymer, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiblioteczna filia w remoncie [ Społeczeństwo ]
Następny artykułShell sprzedaje testy na obecność przeciwciał COVID-19